Jadłowstręt psychiczny czyli anoreksja jest znanym, ale niezbyt częstym zaburzeniem odżywiania, które dotyka mniej niż 2% światowej populacji. Jednak w przypadku anoreksji powikłania mogą być poważne, powodując niekiedy osteoporozę w wyniku przerzedzania kości, problemów trawiennych, problemów z sercem, a nawet śmierci.
„Gastro” to zjawisko od dawna związane z cannabis. Czy stymulujące apetyt działanie marihuany może być korzystne dla osób z jadłowstrętem psychicznym i innymi zaburzeniami odżywiania? Odpowiedź może nie być tak prosta, ponieważ zaburzenia odżywiania mają zwykle silny składnik zdrowia psychicznego. Gdyby leczenie anoreksji było tak proste, jak pobudzanie apetytu, zaburzenie prawdopodobnie by nie istniało.
Jednak marihuana może pomóc w leczeniu chorób towarzyszących związanych z anoreksją, takich jak lęk i depresja.
Przegląd badań
Obecne badania pokazują, że marihuana może leczyć niektóre schorzenia, które często współistnieją z anoreksją.
W 2013 roku duńskie badanie opublikowane w International Journal of Eating Disorders wykazało, że dronabinol, syntetyczna forma marihuany, może pomóc przytyć pacjentom z anoreksją. Podobno lek był dobrze tolerowany i związany ze zwiększeniem masy ciała u osób, które przyjmowały 2,5 miligramów dronabinolu dwa razy dziennie w porównaniu z pacjentami przyjmującymi placebo.
Obok anoreksji często pojawiają się stany lękowe, które wymieniane są wśród pięciu głównych powodów stosowania marihuany w Ameryce Północnej. Badanie z 2018 roku opublikowane w Journal of Affective Disorders wykazało, że marihuana znacznie obniżyła poziom lęku, stresu i depresji w krótkim czasie. Należy jednak zachować ostrożność jeśli chodzi o dłuższą perspektywę, ponieważ badanie wykazało również, że objawy depresji (ale nie stanów lękowych) się nasilić, gdy konopie indyjskie stosuje się przez dłuższy czas.
Co ciekawe, badacze ujawnili, że kobiety doświadczyły większego zmniejszenia lęku niż mężczyźni. Jest to ważna kwestia, biorąc pod uwagę, że kobiety są trzy razy bardziej narażone na anoreksję niż mężczyźni.
Jednak związek między lękiem a używaniem konopi indyjskich jest złożony. Metaanaliza 31 oddzielnych badań opublikowanych w 2014 r. przez BioMed Central Psychiatry wykazała, że istnieje pozytywny związek między używaniem konopi indyjskich a stanami lękowymi. Oznacza to, że stany lękowe występują częściej u osób stosujących cannabis niż u osób niebędących użytkownikami. Nie wiadomo, czy marihuana jest po prostu powszechną strategią radzenia sobie z tym zaburzeniem, czy też może się do niego przyczyniać. Potrzebne są randomizowane kontrolowane badania oceniające wpływ marihuany na stany lękowe.
Mimo, że marihuana wykazała zdolność pomagania osobom cierpiącym na anoreksję, ważne jest, aby zauważyć, że badania wykazały również, że gdy osoby z lękiem używają marihuany, aby poradzić sobie z tym stanem, może to potencjalnie prowadzić do niewłaściwego wykorzystywania marihuany lub uzależnienia od niej. Badanie z 2019 roku opublikowane w czasopiśmie Substance Use & Misuse wykazało, że lęk społeczny może być związany z używaniem konopi indyjskich w celu zmniejszenia negatywnych skutków, co może zwiększyć częstotliwość zażywania konopi indyjskich i potencjalnie powodować ryzyko uzależnienia.
Perspektywa pacjenta
Missy Hope, która poprosiła o ujawnienie swojego prawdziwego imienia, nigdy nie słyszała terminu „jadłowstręt psychiczny”, kiedy zaczęła doświadczać zaburzenia odżywiania. W wieku 15 lat, niepewna swojego ciała i przygnębiona niedawnym rozwodem rodziców, Hope zaczęła głodować.
„Na początku nie zdawałem sobie sprawy z faktu, że sama mogę zagłodzić się na śmierć” powiedziała Hope w wywiadzie telefonicznym. „Myślałam, że jestem naprawdę zdyscyplinowany, jedząc codziennie tylko owoce i warzywa. Kiedy moja waga była naprawdę niska, nie zdawałam sobie sprawy, że mój wygląd przeraża ludzi.”
Obecnie 32-letnia agentka nieruchomości pokonała anoreksję dzięki szpitalnemu programowi leczenia, który został uzupełniony o terapię opartą na cannabis. Hope po raz pierwszy spotkała się osobiście z marihuaną po dołączeniu do tego programu.
Podobnie jak wielu byłych pacjentów z anoreksją, Hope od czasu do czasu walczy z negatywnymi skutkami tego zaburzenia, ale używanie konopi do dziś zapewnia jej bardzo potrzebną ulgę.
„Palenie marihuany pomaga mi ze stanami lękowymi oraz depresją, ale muszę powiedzieć, że nadal walczę z jednym i drugim” wyjaśnia. „Ale czuję, że zawsze będę w mniejszym lub większym stopniu borykać się z tymi problemami, tak jak z moją relacją z jedzeniem”.
Co mówią eksperci
Ciągłe wysiłki Hope, by poradzić sobie z doświadczaną depresją oraz stanami lękowymi są powszechne wśród osób leczących się z anoreksji. Niektórzy eksperci medyczni uważają, że marihuana może być pomocna w radzeniu sobie z doświadczanymi objawami psychicznymi.
Autorzy badania z 2017 roku opublikowane w Israeli Journal of Psychiatry Related Science stwierdzili, że THC „może być skutecznym składnikiem w leczeniu objawów psychicznych AN (jadłowstrętu psychicznego”.
Twierdzenie to wynika z wyników badań przeprowadzonych przez lekarzy z udziałem dziewięciu anorektycznych kobiet, które zgłosiły poprawę samopoczucia i samopoczucia po leczeniu 1–2 mg THC dziennie podawanym przez cztery tygodnie.
Podsumowanie
Cannabis może pomóc złagodzić doświadczane stany lękowe, pobudzić apetyt oraz poprawić nastrój, co sprawia, że może być potencjalnym uzupełnieniem leczenia anoreksji. Jednak każda osoba cierpiąca na anoreksję, przed rozpoczęciem jakiegokolwiek leczenia, powinna się skonsultować z lekarzem, jednocześnie zwracając uwagę na czynniki psychologiczne, które przyczyniają się do zaburzenia.