Badania sugerują, że marihuana może być obiecującą opcją leczenie w wielu różnych warunkach zdrowia fizycznego i psychicznego. Badanie wydane w tym tygodniu sugeruje, że depresja może zostać dodana do tej listy.
1. Palenie
Palenie od dawna związane jest z depresją, choć jest to scenariusz podobny do tego co było pierwsze – kura czy jajko: Ludzie, którzy są podatni na depresję mogą być bardziej skłonni do popadania w ten nałóg. Jednakże, nikotyna znana jest z wpływu na aktywność neurotransmiterów w mózgu, co prowadzi do zwiększonych poziomów dopaminy i serotoniny (mechanizm działania leków przeciwdepresyjnych).
To może wyjaśniać uzależniający charakter używki oraz wahania nastroju, które pojawiają się jako efekt odstawienia. Jest to także odpowiedzią na to, dlaczego depresja związana jest z zaprzestaniem palenia. Unikanie papierosów – i pozostanie wolnym od dymu tytoniowego – może pomóc zrównoważyć substancje chemiczne w mózgu.
2. Choroby tarczycy
Gdy tarczyca, gruczoł w kształcie motyla znajdujący się w szyi nie produkuje wystarczającej ilości hormonów tarczycy, stan ten nazywa się niedoczynnością tarczycy, a depresja jest jednym z jego objawów. Hormon ten jest wielofunkcyjny, ale jednym z jego głównych zadań jest działanie jako neuroprzekaźnik oraz regulowanie poziomu serotoniny. Jeśli wystąpią nowe objawy depresji – zwłaszcza wrażliwość na zimno, zaparcia, zmęczenie – warto zbadać tarczycę. Niedoczynność tarczycy jest chorobą uleczalną.
3. Złe nawyki związane ze snem
Nic dziwnego, że brak snu może prowadzić do rozdrażnienia, ale może również zwiększać ryzyko wystąpienia depresji. Badanie z 2007 roku wykazało, że gdy zdrowi uczestnicy badania zostali pozbawieni snu, doświadczali większej aktywności mózgu w czasie oglądania przykrych obrazów niż osoby dobrze wypoczęte, co podobne jest do reakcji osób cierpiących na depresję.
„Jeśli nie śpisz, nie masz czasu na uzupełnienie komórek mózgowych, mózg przestane dobrze działać i jest to jeden z czynników, które mogą prowadzić do depresji,” mówi Matthew Edlund, dyrektor Center for Circadian Medicine, w Sarasota, oraz autor książki „The Power of Rest.”
4. Social Media
Spędzasz zbyt dużo czasu na czatach oraz na serwisach społecznościowych? Badania sugerują, że może to być związane z depresją, zwłaszcza u nastolatków. Uzależnieni od internetu mogą mieć problemy z rzeczywistymi interakcjami między ludźmi i brakiem towarzystwa, mogą także mieć nierealistyczny obraz świata.
Niektórzy eksperci nazywają problem „Facebook depression.” W badaniu z 2010 roku, naukowcy stwierdzili, że około 1.2 procent osób w wieku 16 – 51 spędzająca dużą ilość czasu w internecie posiada wyższy wskaźnik umiarkowanej lub ciężkiej depresji. Jednak naukowcy zauważają, że nie jest jasne, czy nadużywanie internetu prowadzi do presji, czy ludzie z depresją są bardziej skłonni do korzystania z internetu.
5. Koniec ulubionego programu telewizyjnego
Gdy coś ważnego dobiega końca, jak serial, film, czy duży remont w domu, może wystąpić depresja. W 2009 roku niektórzy fani filmu „Avatar” stwierdzili, że odczuwali uczucie depresji, a nawet myśli samobójcze. Nastąpiła podobna reakcja jak w przypadku wyświetlania ostatnich części Harrego Pottera.
„Ludzie doświadczają cierpienia, jeśli oglądają filmy głównie z braku towarzystwa,” powiedziała Emily Moyer-Gusé, profesor komunikacji w Ohio State University. Emily uważa, że ludzie oglądający film „Avatar” – „koncentrowali się na narracji zapominając o prawdziwym życiu i swoich własnych problemach.”