Argentyna legalizuje uprawę cannabis do użytku medycznego przez osoby fizyczne.
Rząd w Argentynie legalizuje domową uprawę konopi indyjskich do użytku medycznego przez osoby fizyczne i małe sieci, a także sprzedaż kremów i olejków wytwarzanych z tej rośliny w aptekach.
Rząd Argentyny zalegalizował w czwartek samodzielną uprawę konopi do użytku medycznego przez osoby fizyczne i sieci, a także sprzedaż kremów i olejków wytwarzanych z tej rośliny w aptekach.
Decyzja ta została oficjalnie ogłoszona poprzez opublikowanie dekret w Dzienniku Urzędowym. Nowe przepisy to zmiany w prawie zatwierdzonym po raz pierwszy w marcu 2017 roku, które zezwalało na medyczne stosowanie olejów z konopi indyjskich, ale utrzymywało istniejący zakaz uprawy rośliny i posiadania nasion cannabis przez osoby lub grupy.
Zgodnie z treścią nowego dekretu, podpisanego przez prezydenta Alberto Fernándeza, zmiana ma na celu zapewnienie „szybkiego, bezpiecznego, integralnego dostępu do rośliny dla tych, którzy potrzebują konopi jako narzędzia terapeutycznego”.
„Należy pilnie stworzyć ramy regulacyjne, które umożliwią szybki, bezpieczny, integralny dostęp do marihuany tym, którzy muszą używać konopi indyjskich jako narzędzia terapeutycznego”, czytamy w dekrecie 883/2020.
Nowe przepisy stanowią, że sprzedaż olejków i kremów z konopi indyjskich w aptekach oraz własna i zorganizowana uprawa rośliny jest dozwolona dla użytkowników, badaczy i pacjentów zarejestrowanych w ramach programu Reprocann („National Cannabis Program”), który był utworzony na mocy ustawy z 2017 r., ale nie jest jeszcze w pełni operacyjny.
Pacjenci, którzy używają oleju z konopi indyjskich, aby poprawić jakość swojego życia, domagają się prawa do uprawy własnych roślin w celu produkcji własnego, domowego oleju. Wiele osób już to robi – mimo nielegalności tego działania.
Aktywiści cannabis głośno skomentowali nowe prawo.
„Dziś płaczemy z radości, bo rozpoczęliśmy tę walkę o nasze dzieci… Jesteśmy wielką rodziną walczącą o to samo prawo do lepszej jakości życia. Bez obaw będziemy uprawiać własną medycynę… Nie jesteśmy przestępcami ”- powiedziała grupa kampanii Mamá Cultiva w wiadomości zamieszczonej na portalach społecznościowych.
Olej z konopi indyjskich jest stosowany w leczeniu padaczki, a także w innych terapiach paliatywnych. Osoby cierpiące na raka, fibromialgię i chorobę Parkinsona, a także inne, również używają produktów z konopi indyjskich w celu złagodzenia skutków swoich chorób.
Nowe przepisy dają również zielone światło dla importu medycznych produktów z konopi indyjskich. Wcześniej zasady dotyczyły tylko niektórych form padaczki. Zgodnie z dekretem, firmy będą teraz mogły „nabywać specjalności lecznicze opracowane w kraju lub nabywać preparaty magisterskie opracowane przez autoryzowane apteki”.
Rząd będzie promować publiczną produkcję konopi indyjskich do celów leczniczych i zagwarantuje do niej dostęp pacjentom, którzy nie są objęci programami opieki zdrowotnej (obras sociales).
Szczegóły dotyczące liczby roślin, które będą mogli uprawiać zarejestrowani użytkownicy, pojawią się w najbliższych dniach, poinformowali urzędnicy. W 2013 roki, sąsiedni Urugwaj jako pierwszy kraj uchwalił ustawę zezwalającą na uprawę marihuany na własny użytek w domu, a także na zakładanie klubów hodowców w celu współpracy przy sadzeniu i zakupach w aptekach. Od tego czasu kilka krajów Ameryki Łacińskiej złagodziło zakazy dotyczące stosowania oraz uprawy marihuany.