Badanie pokazuje, że wraz z legalizacją marihuany do celów rekreacyjnych w Kolorado, coraz więcej dzieci lądują w izbie przyjęć lub wymaga specjalnego leczenia.
Naukowcy z University of Colorado Anschutz Medical Campus, w Aurora, chcieli przekonać się, czy nastąpiło nieumyślne narażenie dzieci na marihuanę po tym, jak stała się ona legalna w 2014 roku (medyczne zastosowanie marihuany w Kolorado jest już legalne od 2000 roku.)
Autorzy przeanalizowali dane dotyczące hospitalizacji w szpitalach dziecięcych oraz w regionalnym centrum zatruć między 2009, a 2015 rokiem. Osiemdziesiąt jeden dzieci – wszystkie poniżej 10 roku życia – były leczone w szpitalu, a 63 z nich zostało połączone z ekspozycją na marihuanę.
Przypadki narażenia dzieci na marihuanę nasiliły się po legalizacji bardziej, niż przewidywali naukowcy.
Średni wskaźnik wizyt lekarskich związanych z marihuaną wzrósł z 1.2 do 100.000 przez dwa lata rekreacyjnie zalegalizowanego narkotyku.
Badanie zauważa, że od 2015 roku ponad połowa stanów w USA wprowadziła medyczną marihuanę, a cztery zatwierdziły jej rekreacyjne zastosowanie.
„Spodziewaliśmy się niewielkiego wzrostu na ekspozycję marihuany wśród małych dzieci, po legalizacji, ale wzrost jest bardziej dramatyczny, bo aż pięciokrotnie wyższy, niż się tego spodziewaliśmy,” powiedział Roosevelt.
W Kolorado, trzeba mieć ukończone 21 lat, aby zakupić, posiadać lub stosować rekreacyjną marihuanę. Sprzedawania, lub dawanie marihuany nieletnim jest nielegalne.