W latach 2003 – 2011 liczba przypadków rozpoznania zespołu deficytu uwagi/nadpobudliwości (ADHD) wzrosła o 42 procent. Niektórzy eksperci spekulują, że ogromną rolę odgrywają niekończące się godziny spędzane przy komputerze oraz telefonie oraz dostęp do inteligentnych urządzeń.
Jednak niezależnie od przyczyny gwałtownego wzrostu przypadków ADHD, objawy mogą być w najlepszym przypadku destrukcyjne dla tych, którzy muszą sobie z nimi radzić. Agresja, drażliwość, impulsywne zachowanie, problemy z pamięcią, stany lękowe, depresja – to tylko niektóre z objawów, z którymi dzieci oraz dorośli z ADHD muszą sobie radzić.
Najczęściej przepisywanym lekiem dla dzieci z ADHD jest Ritalin, ale wiele jego działań niepożądanych, takich jak stany lękowe oraz niepokój, jest identycznych z objawami zaburzenia. Ten dylemat skłania niektóre osoby chore do poszukiwania alternatywnych, mniej tradycyjnych opcji leczenia.
ADHD nie jest warunkiem kwalifikującym się do leczenia za pomocą medyczną marihuaną, ale nie powstrzymuje to ludzi przed stosowaniem cannabis w celu złagodzenia doświadczanych objawów. Czy istnieją dowody na to, że marihuana może pomóc w radzeniu sobie z objawami ADHD?
Przegląd dostępnych badań
Obecnie istnieje bardzo niewiele badań, które pokazują, czy marihuana jest skuteczna w leczeniu ADHD. Większość badań przeprowadzonych na ten temat zaczęła się pojawiać od 2017 roku; w 2016 roku oraz wcześniej, analizowano jedynie internetowe dyskusje na temat stosowania marihuany w ADHD. Badania mogą obecnie zmierzać w kierunku prawdziwego zrozumienia, w jaki sposób marihuana może przynieść korzyści osobom z ADHD.
Badania
Naukowcy badania opublikowanego w czasopiśmie European College of Neuropsychopharmacology postanowili podać lek kannabinoidowy o nazwie Sativex 30 osobom dorosłym z ADHD. Mimo że zgłoszono pewne działania niepożądane, w tym skurcze mięśni, naukowcy doszli do wniosku, że osoby dorosłe cierpiące na ADHD mogą doświadczyć zmniejszenia doświadczanych objawów poprzez zastosowanie kannabinoidów.
Badanie opublikowane w 2019 roku w Molecular Psychiatry poruszyło kwestię powiązania ADHD ze zwiększonym ryzykiem nadużywania substancji. Naukowcy wskazali związek przyczynowy między ADHD a dożywotnim stosowaniem cannabis, wywołując niemałe zaniepokojenie.
Pomimo braku rzetelnych informacji o zaletach marihuany w leczeniu ADHD i niepokojącego związku zaburzenia z uzależnieniem, niektóre osoby odczuwają niemałą ulgę dzięki zastosowaniu marihuany.
Perspektywa pacjenta
W analizie naukowej z 2016 roku zatytułowanej „I Use Weed for My ADHD” i opublikowanej w PLOS One, naukowcy przeczesywali fora internetowe, aby dowiedzieć się jak oraz czy osoby cierpiące na ADHD samodzielnie leczą się z wykorzystaniem cannabis. Naukowcy odkryli, że 25 procent osób wskazało, że marihuana pomaga im leczyć stan, 8 procent uważało, że marihuana jest szkodliwa, a 2 procent nie dostrzegło żadnego efektu.
Autorzy badania podsumowali:
„Mimo że nie ma zaleceń klinicznych ani systematycznych badań potwierdzających korzystne skutki stosowania cannabis w ADHD, dyskusje prowadzone online wskazują, że cannabis można uznać za terapeutyczne pod kątem leczenia ADHD – jest to pierwsze badanie, w którym zidentyfikowano taki trend.”
Jak lekarze postrzegają potencjalny rozwój stosowania cannabis w ADHD?
Co mówią eksperci
Klinicyści, którzy wydają karty medycznej marihuany, nie mogą przepisywać marihuany jako leczenia ADHD. Niektórzy także uważają, że nie zdecydowaliby się na jej przepisywanie, nawet gdyby mieli taką możliwość. W artykule z 2015 roku, dla Psychology Today, Larry Maucieri, Ph.D.,opisał w jaki sposób jeden z jego pacjentów uczęszczający na psychoterapię – młody mężczyzna z ADHD, stosował marihuanę. Rezultaty stosowania substancji miały mieszany wpływ na pacjenta, który przyznał, że co prawda w ciągu dnia był mniej zmotywowany, ale także stwierdził, że dzięki cannabis był w stanie lepiej spać oraz lepiej się koncentrować.
Maucieri napisał:
„Faktem jest, że związek między ADHD a stosowaniem marihuany jest prawdopodobnie zbyt zróżnicowany i spersonalizowany, aby znaleźć jasno zdefiniowane grupy, które ją stosują, a które nie. Przynajmniej anegdotycznie, wielu pacjentów z ADHD wspomina o swoim pozytywnym wpływie na skupienie w ramach stosowania cannabis.”
Autor wyjaśnia, dlaczego marihuana nie jest tak uzależniająca jak kokaina czy heroina, ale nadal istnieje ryzyko uzależnienia. Ryzyko to należy traktować szczególnie w przypadku osób z ADHD, które już mają podwyższone prawdopodobieństwo nadużywania jakiegokolwiek rodzaju substancji.
Podsumowanie
Jest zbyt wcześnie, aby dokładnie rozumieć szczegóły interakcji cannabis z ADHD, dlatego konieczne są bardziej formalne badania naukowe.