Nowe badanie analizujące skutki powtarzalnej przezczaszkowej stymulacji magnetycznej lub terapii elektromagnetycznej ujawniło, że konopie indyjskie mogą stanowić alternatywną opcję leczenia dla osób cierpiących na chroniczny, nieprzewidywalny stres.
Naukowcy z Wydziału Psychiatrii, Oddziału Anestezjologii i Instytutu Neuronauki Szpitala w Xijing, Czwartego Wojskowego Uniwersytetu Medycznego w Xi’an w Chinach, najpierw zbadali specyficzne objawy przewlekłego, nieprzewidywalnego stresu u szczurów w serii testów; test preferencji sacharozy, test wymuszonego pływania i test w otwartym terenie.
Naukowcy zmierzyli również ekspresję receptora CB1 w hipokampie i proliferację komórek.
Badanie wykazało, że przewlekły, nieprzewidywalny stres wywołał znaczny spadek preferencji sacharozy, znaczny wzrost czasu bezruchu w próbie wymuszonego pływania oraz znacznie zmniejszoną odległość poziomą w teście w otwartym terenie.
Ponadto, ekspresja receptora CB1 w hipokampie została zauważalnie zmniejszona, a proliferacja komórek zmniejszyła się. Mówiąc prościej: szczury wykazywały mniejsze zainteresowanie cukrem, zamarzały po włożeniu do wody, mniej poruszały się na otwartym polu i obserwowały zmniejszenie wzrostu komórek w hipokampowej części mózgu.
Naukowcy następnie zastosowali do modeli przedmiotowych powtarzalną przezczaszkową stymulację magnetyczną. Leczenie doprowadziło do podwyższenia poziomu ekspresji receptora CB1 w hipokampie, zwiększenia wzrostu komórek i zmniejszenia objawów związanych z depresją.
Starając się wskazać dokładny powód, dla którego terapia elektromagnetyczna była skuteczna w leczeniu przewlekłego, nieprzewidywalnego stresu, naukowcy powtórzyli eksperyment – ale tym razem zastosowali selektywnego antagonistę receptora CB1, AM251.
Nowy test wykazał, że wszystkie korzystne efekty osiągane przez powtarzalną przezczaszkową stymulację magnetyczną zostały zniesione poprzez zablokowanie receptorów kannabinoidowych.
Naukowcy doszli do wniosku, że terapia elektromagnetyczna jest skutecznym sposobem leczenia przewlekłego, nieprzewidywalnego stresu, ponieważ zwiększa wzrost komórek i dodatnią produkcję chemiczną w hipokampowej części mózgu – osiągniętą poprzez stymulację receptorów CB1.
Receptory kannabinoidowe znajdują się w całym organizmie i mogą być aktywowane przez endokannabinoidy (wytwarzane naturalnie w organizmie), syntetyczne kannabinoidy (wytwarzane chemicznie) lub fitokannabioidy, produkowane przez rośliny – tutaj cannabis.
Przezczaszkowa stymulacja magnetyczna polega na podawaniu impulsów elektromagnetycznych bezpośrednio do mózgu, przy użyciu pola magnetycznego o tej samej sile co skan MRI. Chociaż powtarzalna magnetoterapia przezczaszkowa została zatwierdzona przez FDA w 2008 roku, do stosowania u pacjentów z depresją, udokumentowano wiele skutków ubocznych, od bólu lub dyskomfortu w okolicy głowy, twarzy lub skóry głowy po bóle głowy, zawroty głowy, a w niektórych przypadkach nawet drgawki.
Ze względu na to, że leczenie jest tak nowe, długotrwałe skutki uboczne terapii są nieznane.
Opierając się na wynikach tego badania, konopie indyjskie mogą stanowić bezpieczną, naturalną alternatywę dla tej procedury.
Powyższe badanie zostało opublikowane online w Journal of Psychiatric Research.