Drogie panie, możecie zmniejszyć ryzyko zachorowania na cukrzycę, stosując codziennie konopie indyjskie.
Podczas gdy statystyki mówią, że mężczyźni są bardziej narażeni na cukrzycę niż kobiety, kiedy kobiety chorują, komplikacje mogą być znacznie gorsze niż u mężczyzn.
Według Centrum Kontroli i Prewencji Chorób (CDC), cukrzyca zwiększa ryzyko chorób serca u kobiet czterokrotnie, a kobiety mają znacznie gorsze wyniki po zawale serca w porównaniu z mężczyznami. Ponadto kobiety są również podatne na powikłania związane z cukrzycą, w tym depresję, chorobę nerek i ślepotę.
Teraz nowe badanie pokazuje, że spożywanie dużych ilości marihuany przez kobiety może pomóc zmniejszyć ryzyko cukrzycy.
Badanie, które zostało opublikowane w czasopiśmie Cannabis and Cannabinoid Research, zostało przeprowadzone przez doktorantów z Texas A&M University School of Public Health, a także kolegę z Hofstra University. Przyjrzano się danym zaczerpniętym z National Health and Nutrition Examination Survey z lat 2013-2018, przeprowadzonych przez około 15 000 uczestników. Większość uczestników to białe kobiety w wieku powyżej 40 lat, które przynajmniej ukończyły studia.
Naukowcy przeanalizowali używanie konopi indyjskich na podstawie częstotliwości i ekspozycji. Lekkie używanie wiązało się z paleniem marihuany poniżej 4 razy w miesiącu, podczas gdy intensywne używanie było związane z osobami, które spożywały konopie więcej niż 4 razy w miesiącu. Dodatkowo sprawdzali diagnozę lekarza pod kątem cukrzycy lub sprawdzali poziom glukozy we krwi na czczo, stężenie glukozy w osoczu lub stężenie hemoglobiny A1C.
Odkryli, że kobiety, które intensywnie używały marihuany, miały mniejsze prawdopodobieństwo zdiagnozowania cukrzycy w porównaniu z kobietami, które nie spożywały marihuany. Tymczasem okazało się, że kobiety, które zażywały co jakiś czas marihuanę, nie miały żadnego związku z diagnozą cukrzycy. Jeśli chodzi o mężczyzn, naukowcy nie znaleźli żadnego związku między używaniem konopi indyjskich a cukrzycą.
Starsze badania pokazują zmniejszoną częstość występowania cukrzycy wśród użytkowników marihuany
Istnieją starsze badania, które wspierają hipotezę, że używanie konopi indyjskich może być powiązane ze zmniejszeniem liczby zachorowań na cukrzycę.
W 2012 roku badanie opublikowane w British Medical Journal wykazało, że dorośli, którzy mieli historię używania konopi indyjskich, rzadziej chorowali na cukrzycę typu 2. Stwierdzono również, że mają mniejsze ryzyko zarażenia się marihuaną w porównaniu z osobami, które nie miały historii konsumpcji marihuany.
Naukowcy z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Los Angeles przeanalizowali związek między używaniem konopi indyjskich a cukrzycą (DM) u dorosłych w wieku od 20 do 59 lat na próbie 10 986 osób dorosłych. Podzielili ich na osoby nie używające konopi indyjskich, które stanowiły 61% populacji; użytkownicy intensywni: ci, którzy spożywali ponad 5 razy w miesiącu, użytkownicy okazjonalni: którzy spożywali od 1 do 4 razy w miesiącu, byli użytkownicy konopi indyjskich, którzy stanowili 30% populacji, oraz obecni użytkownicy konopi.
Zanim pojawiły się wyniki, naukowcy postawili już hipotezę, że cukrzyca typu 2 będzie mniej rozpowszechniona u konsumentów konopi, ponieważ konopie indyjskie zawierają wiele kannabinoidów, które mają działanie przeciwzapalne i immunomodulujące.
Następnie odkryli, że byli i obecni użytkownicy konopi rzeczywiście mieli mniejszą częstość występowania cukrzycy, nawet po dostosowaniu wyników przez naukowców, aby zrekompensować zmienne społeczne, takie jak poziom aktywności fizycznej, pochodzenie etniczne itp. – jednak nie znaleźli korelacji między innymi chorobami przewlekłymi a używaniem konopi indyjskich. Ponadto, dawni i obecni użytkownicy marihuany zgłaszali, że częściej uprawiali aktywność fizyczną w porównaniu z osobami nie używającymi, chociaż mieli również wyższy poziom triglicerydów i całkowitego cholesterolu.
„Nasza analiza dorosłych w wieku 20-59 lat… wykazała, że uczestnicy, którzy używali marihuany, mieli mniejszą częstość występowania DM i mniejsze szanse na DM w porównaniu z osobami nie używającymi marihuany” – podsumowali.