Brazylia zatwierdza medyczną marihuanę, ale nie pozwala na uprawę cannabis.
Brazylijski organ nadzoru farmaceutycznego Anvisa, zatwierdziło przepisy dotyczące wprowadzenia do obrotu produktów leczniczych na bazie marihuany, ale w oddzielnym głosowaniu zablokowała propozycję dopuszczenia krajowych plantacji marihuany.
Zatwierdzenie przez Anvisę zasad regulujących powstający rynek marihuany medycznej stanowi poważną zmianę w kraju, który latami cierpiał ze względu na śmiertelną przemoc narkotykową.
Niemniej jednak decyzja o zakazie plantacji krajowych pokazuje, że Brazylia, pod przewodnictwem skrajnie prawicowego prezydenta Jaira Bolsonaro, nie jest jeszcze gotowa dołączyć do Kolumbii oraz Urugwaju i rozwinąć swój własny, zintegrowany sektor medycznej marihuany.
Rzecznik Anvisa powiedział, że brazylijskie firmy zainteresowane wytwarzaniem produktów na bazie cannabis będą musiały importować materiały zza granicy.
W oświadczeniu przedstawiciele Anvisa powiedzieli, że nowe zasady zostaną opublikowane w oficjalnej gazecie kraju w ciągu najbliższych kilku dni, a w życie wejdą w kolejne 90 dni. Anvisa określiło również szczegółowe zasady dotyczące produkcji, importu, sprzedaży, pakowania, marketingu i regulacji nowej klasy produktów na bazie marihuany.
Decyzja Brazylii o dopuszczeniu produktów na bazie cannabis jest częścią powoli zmieniającego się światowego spojrzenia na nielegalne narkotyki, wraz z rosnącymi inwestycjami w korzyści lecznicze marihuany i innych narkotyków.
Jednak generalnie rzecz biorąc, Brazylia może się wydawać być nieco na uboczu, ponieważ zarówno Urugwaj, jak i Kolumbia posiadają już zarówno zalegalizowaną medyczną marihuanę, jak i aktywnie działają na rzecz zdobycia silnej pozycji na dynamicznie rozwijającym się rynku światowym o wartości wielu miliardów dolarów.
Urugwaj był pierwszym krajem, który zalegalizował uprawę, sprzedaż i palenie marihuany w grudniu 2013 r. w pionierskim eksperymencie społecznym obserwowanym przez inne narody debatujące nad liberalizacją narkotyków.
Kolumbia także zalegalizowała medyczną marihuaną, a Sąd Najwyższy w Meksyku nakazał Ministerstwu Zdrowia przyśpieszenie w wydawaniu przepisów dotyczących medycznej marihuany – podczas gdy ustawodawcy dyskutowali również o legalizacji rekreacyjnej marihuany.
Przedstawiciele Anvisa mówią, że produkty na bazie cannabis będą dostępne w sprzedaży tylko w zarejestrowanych aptekach i tylko na receptę.