Cannabis w leczeniu migren

Jeśli kiedykolwiek cierpiałeś na migrenowy ból głowy, to z pewnością wiesz jak paraliżujący jest to stan. Szacuje się, że w USA ponad 30 milionów ludzi doświadcza tego rodzaju bólów, którym zwykle towarzyszą nudności, wymioty, a także nadwrażliwość na światło.

marihuana, medyczna, cannabis, leczeniu, migren

W Wielkiej Brytanii około 15 osób na 100 doświadcza co najmniej jednego ataku migreny co miesiąc. Do niedawna jedynymi dostępnymi sposobami na leczenie migren były różne leki farmaceutyczne, a w tym leki bez recepty, a także leki przeciwbólowe na receptę. Jednak praktycznie każdy z tych leków farmaceutycznych, w tym zwykłe leki OTC, takie jak ibuprofen, mają skutki uboczne. Istnieją obecnie dowody na to, że cannabis może łagodzić objawy migren w sposób zarówno bezpieczny jak i skuteczny, a do tego terapia marihuaną nie powoduje jakichkolwiek niepożądanych skutków ubocznych.

Ludzie cierpiący na migrenę odczuwają bóle głowy, które czasami mogą być wręcz wyniszczająco bolesne. Wraz z bólem głowy pojawia się zwiększona wrażliwość na światło i dźwięk, a także nudności i wymioty. Migreny mogą również powodować dezorientację i problemy z koordynacją. W bardzo ciężkich, choć rzadkich przypadkach, ataki migreny mogą również powodować chwilowy paraliż lub utratę przytomności. W większości przypadków objawy trwają kilka godzin – w wyjątkowych nawet kilka dni. Osoby, które doświadczają bólów migrenowych, często doświadczają znacznego pogorszenia jakości życia.

Mimo że migreny są dość powszechne, nauka zaskakująco mało wie o dokładnych przyczynach choroby. Obecnie powszechnym założeniem jest to, że migreny wywoływane są przez różne czynniki – zarówno fizjologiczne jak i środowiskowe.

Rozumie się, że migreny występują gdzieś w pniu mózgu oraz układzie nerwowym, który oddziałuje natomiast z nerwem twójdzielnym, największym nerwem czaszkowym, który kontroluje odczuwanie bólu, motorykę oraz sygnalizację w obrębie twarzy. Migreny wyzwalają potencjalnie aktywację neuronów w nerwie trójdzielnym wpływając na rozszerzenie naczyń krwionośnych w mózgu, co z kolei aktywuje receptory bólu i stanów zapalnych. Niektórzy eksperci medyczni uważają, że migreny mogą również wynikać z niezrównoważonych poziomów serotoniny, która jest substancją chemiczną odgrywającą ważną rolę w sygnalizacji bólowej. Co więcej, możliwe, że niektórzy ludzie są bardziej genetycznie predysponowani do tej choroby niż inni.

W naszym organizmie znajduje się układ endokannabinoidowy – ECS. ECS to układ biologiczny składający się z endokannabinoidów (kannabinoidów wytwarzanych przez nasz organizm, które wiążą się z receptorami kannabinoidowymi), jak również białek receptorów kannabinoidowych, które znajdują się w ośrodkowym układzie nerwowym i mózgowym. System endokannabinoidowy odgrywa ważną rolę w regulacji wielu funkcji organizmu, takich jak ból, trawienie, apetyt oraz nastrój.

Fitokannabinoidy znajdujące się w cannabis, w tym THC i CBD, wiążą się (lub inaczej wpływają) na receptory znajdujące się w naszym organizmie – podobnie jak endokannabinoidy. Oznacza to, że związki zawarte w cannabis mogą również wpływać i regulować funkcje organizmu, a w tym kontrolę bólu. Jest to jeden z mechanizmów, dzięki którym spożywanie cannabis może potencjalnie łagodzić objawy migreny. Istnieją jednak oczywiście dodatkowe sposoby, w jakie cannabis może pomóc w przypadku migren i innych związanych z nimi chorób.

Dziedzina badań cannabis jest wciąż całkiem nowa. Jednak wraz z coraz bardziej postępującym prawem dotyczącym stosowania marihuany, obserwujemy także wzrost badań nad jej skutkami. W 2016 roku opublikowano retrospektywną analizę wpływu marihuany na osoby cierpiące na migreny. Badaniami objęto 121 dorosłych z pierwotną diagnozą migrenowego bólu głowy, w którym lekarze zalecali stosowanie leków migrenowych lub marihuany.

Naukowcy odkryli, że marihuana była w stanie znacząco zmniejszyć liczbę napadów migreny – z 10,4 do 4,6 miesięcznie. Naukowcy przyznali jednak, że potrzebne są dalsze badania, aby zbadać dokładny związek przyczynowo – skutkowy między migrenami a marihuaną. Zasugerowano także przebadanie różnych odmian, preparatów, a także odpowiednich dawek, aby lepiej zrozumieć wpływ marihuany na leczenie i zapobieganie migrenom.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.


Copyright © TritonSeeds.com - Przedstawia portal-blog o Marihuanie, cannabis, konopiach indyjskich, CBD, RSO, THC.