Czy marihuana może pomóc w chorobie Leśniowskiego-Crohna?

Czy marihuana może pomóc w objawach choroby Crohna? To popularne pytanie, z niezliczoną liczbą artykułów, w których twierdzi się, że olej bogaty w kannabinoidy może przynieść ulgę – a nawet uleczenie – osobom, u których zdiagnozowano tę chorobę.

Twierdzenie to brzmi niezwykle kusząco i ekscytująco, ale czy jest ono prawdziwe? Czy istnieją jakiekolwiek konkretne badania, które mogą je poprzeć? Jak się okazuje, wyniki te nie są tak prostolinijne, jakby mogło się to wydawać.

Co to jest choroba Leśniowskiego-Crohna?

Choroba Leśniowskiego-Crohna jest przewlekłą chorobą zapalną jelit. Ta choroba autoimmunologiczna wpływa na szlak trawienny, a w poważnych przypadkach może powodować komplikacje zagrażające życiu.

W niektórych przypadkach choroba ma objawy łagodne – nie doświadcza się żadnych objawów – podczas gdy w innych, może to być wieczna bitwa. Niektóre z najczęstszych objawów mogą obejmować:

• Ból brzucha
• Utratę masy ciała
• Nudności
• Utratę apetytu
• Zmęczenie
• Niedokrwistość
• Problemy trawienne

W ciężkich przypadkach choroba Leśniowskiego-Crohna może prowadzić do utraty odcinków okrężnicy, co z kolei może prowadzić do tego, że konieczne będzie założenie danemu pacjentowi torebki do kolostomii.

Oczywistym wydaje się być, dlaczego tak ważne jest wynalezienie odpowiedniego lekarstwa na tę chorobę. Obecnie nie ma leków farmaceutycznych ani dostępnych metod leczenia, które oferowałyby całkowite wyleczenie choroby Leśniowskiego-Crohna. Leki immunosupresyjne i sterydy mogą być stosowane w celu spowolnienia postępu, ale nie zapobiegają one całkowicie nawrotom oraz zaostrzeniu się objawów choroby.

Co zatem z marihuaną?

Czy kannabinoidy mogą stanowić lepszą alternatywę dla przemysłu farmaceutycznego? Niestety ani wyniki badań, ani niepotwierdzone dowody nie dają jasnej odpowiedzi na to pytanie.

Obecnie nie ma lekarstw na chorobę Leśniowskiego-Crohna na bazie cannabis. To powiedziawszy, prawdziwe pytanie brzmi: czy marihuana może utrzymać tę chorobę w remisji?

Badanie z 2018 r. Przeprowadzone przez University of Western Ontario oceniło skuteczność marihuany oraz kannabinoidów w indukowaniu i utrzymywaniu remisji u pacjentów z chorobą Crohna. Wyniki nie były jednak jednoznaczne.

Dr Dustin Sulak, wiodący klinicysta w dziedzinie medycyny konopnej, rozważał ten temat z optymistycznym nastawieniem. Potwierdził, że nie ma aktualnych badań, które wykazałyby jednoznaczne dowody, że marihuana leczy podstawowe objawy choroby Leśniowskiego-Crohna, ale istnieje kilka udanych badań przeprowadzonych na modelach zwierzęcych, które wykazują wyraźną oraz pozytywną korelację.

Czy istnieje ryzyko związane ze stosowaniem cannabis w chorobie Crohna?

Niestety, bez wyraźnych dowodów lub opcji leczenia, które mogą zagwarantować wyniki, używanie konopi indyjskich jako leczenia może sprawić, że pacjenci poczują się, jakby podejmowali ryzyko związane z własnym zdrowiem.

Jak więc marihuana może pomóc?
Więc jeśli marihuana nie jest lekarstwem, a dowody na jej zdolność do remisji Crohna nie są jednoznaczne, w jaki sposób wiemy, że marihuana może pomóc pacjentom z chorobą Crohna?

Konopie mogą łagodzić objawy mdłości i problemów trawiennych, mogą stymulować apetyt, aby zapobiec utracie wagi, mogą łagodzić ból i pomagać w zasypianiu, pomagając zwalczyć zmęczenie. Patrząc z tej perspektywy, możemy zobaczyć, w jaki sposób cannabis może przynieść wiele korzyści osobom z chorobą Crohna – nawet jeśli nie jest w stanie wyleczyć choroby. Konieczne są oczywiście dalsze badania, aby wyciągnąć jakiekolwiek rozstrzygające dowody na temat ryzyka i korzyści związanych z konopiami indyjskimi i chorobą Crohna. Chociaż poszukiwania lekarstwa na Crohna trwają, warto uznać, że marihuana może przynajmniej przynieść ulgę i lepszą jakość życia osobom cierpiącym na tę chorobę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.


Copyright © TritonSeeds.com - Przedstawia portal-blog o Marihuanie, cannabis, konopiach indyjskich, CBD, RSO, THC.