Rośliny Sativa i Ich Efekty

Rośliny o genach sativa i ich efekty.

Jeśli kiedykolwiek kupowałeś marihuanę w kawiarni lub aptece, przeglądałeś nasiona marihuany w internecie, czy czytałeś cokolwiek o marihuanie, z pewnością natknąłeś się na terminy sativa oraz indica. Dzisiaj skupimy się na genach sativa. en podtyp charakteryzuje się wyraźnym wyglądem fizycznym, który odróżnia go od swojego odpowiednika indica. Przede wszystkim rośnie znacznie wyżej i czasami przybiera wygląd przypominający drzewo, osiągając wysokość przekraczającą 300 cm. Zawiera również liście wiatrakowe, które mają cieńsze listki lub „palce”. Skąd więc dokładnie pochodzi ten podtyp i co jeszcze sprawia, że jest tak wyjątkowy? Sativa to najbardziej znany gatunek marihuany. Ludzie zwykle myślą o paleniu marihuany o jej działaniu – silnym działaniu umysłowym z przyjemnym, podnoszącym na duchu, a czasem euforycznym haju. Sativy są zwykle bogate w THC i są tym, o co dbają prawie wszyscy konsumenci konopi.

Historia genów sativa

Nazwę sativa można łatwo rozszyfrować, ponieważ jest to pochodna łacińskiego słowa sativum. Oznacza to „kultywowany” lub „kultywować”, w zależności od umiejscowienia w zdaniu i trudno znaleźć bardziej pasującą nazwę. Aż do początków XIX wieku konopie indyjskie sativa były jedną z najpowszechniej rozpowszechnionych roślin uprawnych na kuli ziemskiej. Użycie tej nazwy sięga co najmniej książki z 1548 roku „The Names of Herbes” autorstwa angielskiego zielarza Williama Turnera. W 1753 roku szwedzki botanik Carl Linnaeus po raz pierwszy oficjalnie sklasyfikował gatunek Cannabis Sativa. W tamtym czasie i przez ponad dwieście lat później społeczność naukowa była przekonana, że Cannabis Sativa jest jedynym gatunkiem tej rośliny.

Dopiero w 1974 roku amerykański biolog Richard Evans Schultes po raz pierwszy opublikował swoje odkrycie Cannabis Indica w wyniku badań przeprowadzonych w górskim regionie Kush w Afganistanie. Gatunek Cannabis Sativa został po raz pierwszy sklasyfikowany przez Carla Linnaeusa w 1753 roku. Roślina ta pochodzi z miejsc o gorącym klimacie i rozwinęła się w takich miejscach jak Tajlandia, Afryka, Kolumbia i Meksyk. Ze względu na cieplejszy klimat, rośliny sativa stałe się wyższe i cieńsze niż inne gatunki marihuany. Uprawiano ją w całej historii nie tylko ze względu na działanie psychoaktywne, ale także jako źródło błonnika, oleju i leków. W niektórych krajach marihuana była i nadal jest używana w ramach rytuałów religijnych, uznawana za konieczność praktykowania przekonań religijnych.

Jednakże działanie odmian sativy nie jest wcale takie proste. Kultura popularna często wpada w uproszczoną pułapkę twierdzenia, że marihuana z dominacją genów sativa wywołuje efekt energetyzujący, podczas gdy marihuana z dominacją genów indica wywołuje efekt fizyczny i upalający.

Jednakże, jak już pewnie wiesz nazwy te są w rzeczywistości klasyfikacjami botanicznymi, które dokonują rozróżnień na podstawie morfologii, co oznacza ich cechy fizyczne. Oznacza to, że kształt i struktura rośliny niekoniecznie decydują o jej składzie chemicznym, a co za tym idzie, o jej działaniu. THC odpowiada za działanie obydwu głównych podtypów. Dlaczego więc wywołują one kontrastujące wrażenia?

Na efekty mają również wpływ inne substancje chemiczne. Do tych substancji chemicznych zaliczają się terpeny – węglowodory aromatyczne, które nadają każdej odmianie niepowtarzalny smak i działanie. Niektóre z tych cząsteczek bezpośrednio wpływają na układ endokannabinoidowy. Pojawiające się badania wskazują również na synergistyczny efekt między kannabinoidami i terpenami, który determinuje działanie każdej odmiany, znany jako efekt otoczenia.

Zatem morfologia nie decyduje o działaniu odmiany, ale jej skład chemiczny już tak. Kilka terpenów, takich jak limonen, odpowiada za bardziej podnoszące na duchu działanie, podczas gdy inne, w tym mircen, powodują znacznie większe upalenie. Wiele odmian o genach sativa zyskało status energetyzujących, ponieważ zazwyczaj zawierają więcej tych żywych terpenów. Ale sytuacja zaczyna się komplikować, gdy zdamy sobie sprawę, że rośliny o genach indica mogą również zawierać podnoszące na duchu terpeny, a te o genach sativa mogą również wytwarzać terpeny upalające. Ilości tych cząsteczek aromatycznych mogą również zmieniać się w obrębie tej samej odmiany w zależności od warunków środowiskowych. Ze względu na wszystkie te zmienne niektórzy badacze sugerowali całkowite porzucenie systemu klasyfikacji sativa i indica jeśli chodzi o efekty odmian.

Charakterystyka genów sativa

Rośliny o genach sativa są przeciwieństwem roślin indica. Sativy są wysokie i posiadają wąskie liście. Liście są jaśniejsze i choć są cieńsze, zwykle będą miały więcej „palców”. Zwykle sativy potrzebują więcej światła do wzrostu oraz więcej czasu, a ich pąki mają niski lub zerowy poziom CBD i wysoki poziom THC. Główna charakterystyka:

• Wysokie rośliny o rozproszonych liściach; zwykle dorastające do 150-300cm,
• Pąki są długie i mniej gęste,
• Odporne na gorący klimat i wysoką wilgotność.

Efekty genów sativa

Sativa zazwyczaj ma wysoką zawartość THC i zapewnia bardzo umysłowy haj. Jej podnoszące na duchu działanie jest idealne dla osób, które chcą usprawnić działania twórcze, takie jak malowanie i pisanie, a nawet spędzanie czasu z przyjaciółmi. Mimo że nazywa się ją marihuaną rekreacyjną, sativa może być również użyteczna w leczeniu zaburzeń uwagi ze względu na jej zdolność do zwiększania skupienia.

Podsumowanie

Geny sativa to najbardziej popularne geny w świecie marihuany. Mimo że kwitnienie trwa dłużej i zwykle daje mniej plonów, konsumenci marihuany uwielbiają te wyjątkowe efekty. Sativy o bardziej czystym pochodzeniu będą miały efekty, które można określić jako niemal psychodeliczne. W miarę jak obszar badań nad konopiami indyjskimi ewoluuje i eksploduje, staje się coraz bardziej jasne, że być może stare definicje sativy i indici mogą być nieco wypaczone. Wydaje się, że im głębiej zagłębiamy się w badania nad konopiami indyjskimi, tym bardziej zdajemy sobie sprawę, że marihuana i jej skutki są znacznie bardziej złożone, niż początkowo sądzono. Terpeny, CBD, CBN, THC i mnóstwo innych związków łączą się, aby wytworzyć dane efekty.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.


Copyright © TritonSeeds.com - Przedstawia portal-blog o Marihuanie, cannabis, konopiach indyjskich, CBD, RSO, THC.