Stosowanie Marihuany W Ciąży

Badanie opublikowane w czasopiśmie Journal of American Medical Association wykazało, że liczba kobiet w ciąży w Północnej Kalifornii, które zgłaszają używanie cannabis, niemal podwoiła się w latach 2009-2016. Prawie 70% specjalistów ds. marihuany zaleca stosowanie marihuany na poranne mdłości. Od 2018 roku ponad 1 na 10 kobiet w ciąży w Stanach Zjednoczonych używa cannabis. I tu nasuwa się pytanie – co wiemy na temat używania konopi indyjskich podczas ciąży? Czy takie działanie jest bezpieczne?

Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorobom (CDC) zwraca uwagę, że używanie konopi indyjskich podczas ciąży może być powiązane z niższą wagą urodzeniową. Badanie przeprowadzone na 12 000 kobiet opublikowane w 2002 wykazało, że dzieci, których mamy stosowały marihuanę w ciąży przynajmniej raz w tygodniu były średnio o 90 gramów lżejsze po urodzeniu. Ale ta różnica masy nie daje wystarczającej ilości statystycznej.

W nowszym badaniu przeprowadzonym na ponad 25,000 kobiet stwierdzono statystycznie istotną niższą masę urodzeniową dzieci narażonych na cannabis podczas przebywania w brzuchu matki. Ocenia się, że prenatalna ekspozycja na konopie indyjskie zwiększa ryzyko wystąpienia niższej masy urodzeniowej o 50%. Rozbieżności między badaniami mogą dotyczyć metod statystycznych i stosowania innych substancji, takich jak tytoń i alkohol. Tak czy inaczej, istnieją pewne dowody sugerujące, że ekspozycja na konopie indyjskie może powodować niższą masę urodzeniową.

Poza tym CDC przyznaje, że „potrzebne są dalsze badania, aby dowiedzieć się, w jaki sposób używanie konopi w czasie ciąży wpływa na dzieci”. American College of Obstetricians and Gynecologists uważa, że ​​ten brak badań i danych stanowi wystarczającą podstawę do zakazania stosowania marihuany przez kobiety w ciąży. Amerykańska Akademia Pediatrii zdecydowanie zaleca unikanie stosowania marihuany w ciąży.

Według badań przeprowadzonych w latach 80. THC przenika przez łożysko i wchodzi do płodu. Jest także obecne w mleku matki w około 2,5% przyjętej dawki. Dokładnie nie wiadomo, jakie skutki wywołuje THC u noworodków i czy te skutki są szkodliwe, czy nie.

Dlaczego tak mało wiemy na ten temat?

Badanie wpływu używania konopi indyjskich na kobiety w ciąży jest trudne. Większość badań wykorzystuje metodologie samo-reportażu, co oznacza, że dane osoby muszą samodzielnie opisać stosowanie oraz przebieg stosowania substancji. Biorąc pod uwagę, że konopie indyjskie są nadal powszechnie uważane za nielegalną, szkodliwą substancję, wiele kobiet obawia się konsekwencji przyznania się do tego.

Kluczową konsekwencją jest postawienie zarzutów zaniedbania przez służbę ochrony dzieci oraz zabranie dziecka od matki. Dokładnie tak stało się z Shakirą Kennedy mieszkającą na Brooklynie w stanie Nowy Jork, która postanowiła sięgnąć po marihuanę w celu leczenia nudności oraz drastycznego spadku wagi. Kobieta przyznała się do używania marihuany swojemu lekarzowi. Kilka miesięcy później wylądowała w sądzie rodzinnym.

Interwencja, w której kobietom stawia się takie zarzuty jest zarówno nielegalna jak i nieetyczna.

Brak badań i ogólne piętno sprawiły, że wiele kobiet podejmuje tajny wybór. Jedna z historii opublikowanych przez The Daily Beast, opisuje życie kobiety, u której zdiagnozowano ciężkie przekrwienie; kobieta nie mogła powstrzymać wymiotów – wymiotowała ponad 30 razy dziennie. Jej stan był tak poważny, że mógł on doprowadzić do śmierci płodu. Mała dawka marihuany i kobieta od razy poczuła ulgę. Na nowo mogła normalnie jeść i pić. Niestety, szpital zgłosił jej przypadek do Służb Ochrony Dzieci. Kobieta po dziś dzień walczy o swoje prawa.

Obecnie wydaje się, że najlepszym rozwiązaniem jest balans między współczuciem a rozwagą. Matki, które decydują się na używanie konopi indyjskich z dowolnego powodu, powinny być robić to ostrożnie i stosując obowiązujące zasady.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.


Copyright © TritonSeeds.com - Przedstawia portal-blog o Marihuanie, cannabis, konopiach indyjskich, CBD, RSO, THC.