Nie można zaprzeczyć, że zarówno kawa, jak i konopie indyjskie są dość popularne w dzisiejszym świecie. Być może mniej jasne jest to, w jaki sposób spożycie kawy i konopi indyjskich pokrywa się, ale wraz ze wzrostem liczby produktów kawowych można śmiało powiedzieć, że łączenie kawy z marihuaną jest dość powszechne.
Przyjrzyjmy się, jak te dwie substancje wpływają na organizm i sprawdźmy co mają do powiedzenia eksperci w tej dziedzinie.
Jak kawa wpływa na układ endokannabinoidowy
Badanie z 2018 roku opublikowane w Journal of Internal Medicine dotyczyło różnych metabolitów – substancji powstających, gdy organizm metabolizuje żywność, leki i inne substancje – w moczu osób pijących kawę. Badani powstrzymywali się od picia kawy przez jeden miesiąc, przez następny miesiąc wypijali cztery filiżanki kawy dziennie, a następnie przez miesiąc wypijali osiem filiżanek dziennie.
Badanie wykazało, że nastąpiło zmniejszenie metabolitów układu endokannabinoidowego (ECS) wraz ze zwiększonym spożyciem kawy, co oznacza, że możliwość metabolizowania ECS zmalała wraz ze zwiększeniem spożycia kawy.
„Z tego odkrycia możemy wywnioskować, że kawa, a dokładniej spekuluję, że kofeina, może spowolnić układ endokannabinoidowy” – powiedział dr Shawn Meirovici, lekarz medycyny naturalnej i specjalista od konopi indyjskich.
„Kofeina jest stymulatorem aktywności nerwów… a endokannabinoidy hamują aktywność nerwów. Wydawałoby się, że kawa/ kofeina mogą osłabiać tę aktywność i tym samym zmieniać uspokajający [efekt] naszego układu endokannabinoidowego, utrudniając organizmowi wyluzowanie ”- powiedział dr Meirovici.
Innymi słowy, według dr Meirovici, wyniki badań sugerują, że kawa lub kofeina mogą faktycznie zapobiegać metabolizmowi ECS w normalnym tempie, utrudniając ci relaks.
Jak kawa i marihuana oddziałują na organizm
Nie ma wielu badań dotyczących interakcji marihuany i kawy w organizmie człowieka, ale badanie z 2014 roku przeprowadzone na małpach zbadało THC i MSX-3, związek podobny do kofeiny. Kiedy podawano małe dawki związku kofeiny, małpy chciały mniej THC; ale kiedy podawano większe dawki kofeiny, małpy chciały więcej THC.
„Możliwe, że niskie dawki kofeiny mogą nie mieć aż tak dużego wpływu na ECS i dlatego małpy były zadowolone ze swojego „haju” ale przy dużych dawkach działanie endokannabinoidów mogło spowolnić, przez co uzyskany haj nie był zadowalający” – powiedział dr Meirovici.
Według dr Meirovici zasadniczo, ponieważ małpy same podawały sobie większe dawki THC, gdy spożywały większe dawki kofeiny, wyniki badań sugerują, że duże dawki kofeiny mogą negatywnie wpływać na efekty THC, prowadząc do wyższego zapotrzebowania na THC.
Jeśli chodzi o pamięć, badanie przeprowadzone na szczurach w 2012 roku zbadało, w jaki sposób połączenie kofeiny i THC osłabiło pamięć roboczą – czyli pamięć krótkotrwałą – bardziej niż samo THC.
Szczurom podano różne kombinacje THC i kofeiny, a następnie poddano je testom pamięci, aby określić, czy zareagują na różne wzorce. Pod koniec badania szczury osiągały lepsze wyniki w zakresie pamięci po spożyciu kofeiny lub THC niż po spożyciu kofeiny i THC razem.
Spożycie a wdychanie marihuany
Kiedy marihuana jest wdychana, szybko dostaje się do krwiobiegu przez płuca, podczas gdy połknięta marihuana jest w dużej mierze metabolizowana przez wątrobę. „THC, inaczej Delta-9-THC, przenika do krwiobiegu i osiąga szczyt swoich efektów po 10-15 minutach, i jest praktycznie całkowicie usuwane z organizmu po 75 minutach. Kiedy spożywamy produkty jadalne, większość THC jest metabolizowana w wątrobie i przekształcana w związek zwany 11-OH-THC, który jest trzy do siedmiu razy silniejszy niż Delta-9-THC ”- powiedział dr Meirovici.
Dodatkowo wiemy, że kofeina jest również metabolizowana w wątrobie. „Wydaje się, że istnieje znacznie większy potencjał interakcji (pożądany i niepożądany) w przypadku spożywania kawy i jakichkolwiek jadalnych form konopi” – powiedział dr Meirovici.
Ponieważ zarówno THC, jak i kofeina są metabolizowane przez ten sam enzym wątrobowy, „bardziej prawdopodobne jest, że te dwa związki będą się wzajemnie wzmacniać lub zmniejszać swoje efekty”.
Podsumowanie
Dr Meirovici zaleca zachować ostrożność osobom z upośledzonymi czynnościami wątroby, pamięci lub nawet demencją oraz każdemu, kto w przeszłości był uzależniony, ponieważ kawa i konopie indyjskie mogą zaostrzyć te stany.