Agencja federalna chce zapewnić brak pestycydów w uprawianej marihuanie.
Agencja federalna zapewnia ćwierć miliona dolarów finansowania dla startupu biotechnologicznego, który opracowuje technologię usuwania niebezpiecznych pestycydów z różnych upraw, w tym z marihuany.
National Science Foundation ogłosiła w zeszłym miesiącu dwuletni grant w wysokości 250 000 dolarów dla Brooklyn Bioscience. Pieniądze zostaną przeznaczone na badania nad wysiłkami firmy mającymi na celu opracowanie enzymu zdolnego do rozkładania organofosforanów (OP), które są pestycydami szczególnie niebezpiecznymi dla ludzi i środowiska.
„Produkt jest szczególnie interesujący dla hodowców konopi, ponieważ OP, po odparowaniu i wdychaniu, są wykładniczo bardziej toksyczne niż po spożyciu doustnym”, zgodnie z komunikatem prasowym z New York University, gdzie jednym z dyrektorów Brooklyn Bioscience jest profesor chemii i inżynierii biomolekularnej. „W stanach takich jak Kalifornia i Kolorado, które wprowadzają surowe przepisy regulujące uprawę konopi, dozwolony jest znacznie niższy poziom PO niż uznawany za dopuszczalny w owocach i warzywach”.
Chociaż OP skutecznie zwiększają plony, są hydrofobowe (odporne na wodę) przez co trudno je zmyć.
Firma stwierdziła, że jest w stanie zmniejszyć ryzyko związane z OP dzięki zmodyfikowanemu enzymowi zwanemu fosfotriesterazą. Zgodnie z komunikatem prasowym enzym ten „zapewnia niedrogie, wydajne i przyjazne dla środowiska rozwiązanie umożliwiające rozbicie niebezpiecznych OP na względnie łagodne produkty, które można łatwiej usunąć wodą”.
„Analitycy rolni obliczyli, że segment pestycydów na rynku reprezentuje 17 miliardów dolarów, z czego ponad jedna dziesiąta odpowiada bezpośrednio sprzedaży OP” – powiedział Jin Kim Montclare z Brooklyn Bioscience. „Biorąc pod uwagę znaczenie zrównoważonego rozwoju i zdrowia środowiskowego, opracowywanie biologicznych rozwiązań ochrony upraw jest ważniejsze niż kiedykolwiek wcześniej, a dzięki wsparciu dostępnemu z NYU Tandon, Brooklyn Bioscience robi ogromne postępy”.
Chociaż produkt mógłby ostatecznie zostać użyty na różnych roślinach, notatka prasowa NYU zachwala związek marihuany w swoim nagłówku, głosząc, że Brooklyn Bioscience „toruje drogę wolnym od pestycydów konopiom, winogronom i innym wysoko-wartościowym uprawom”.
Posiadanie narzędzia do zmniejszania obecności PO w marihuanie jest szczególnie ważne, biorąc pod uwagę, że nie ma ujednoliconych federalnych wytycznych dotyczących pestycydów, które można stosować w uprawie.
W zeszłym miesiącu czasopismo naukowe finansowane ze środków federalnych opublikowało artykuł podkreślający, w jaki sposób trwający zakaz naraża konsumentów konopi na ryzyko z powodu wynikającego z tego braku wytycznych dotyczących norm bezpieczeństwa ze strony organów regulacyjnych.
„Na szczeblu federalnym w Stanach Zjednoczonych konopie indyjskie są nadal uważane za nielegalny narkotyk” – zauważono w artykule. „W rezultacie ani Agencja ds. Żywności i Leków (FDA), ani Agencja Ochrony Środowiska (EPA) nie dostarczyły żadnych wskazówek, jak regulować zanieczyszczenia lub które ekspozycje związane z konopiami indyjskimi można uznać za bezpieczne”.
„Stany USA musiały samodzielnie zdecydować, jak chronić miliony użytkowników konopi indyjskich i zaproponowały bardzo zróżnicowane reakcje”, stwierdza raport. „Rezultatem jest niepewny i czasami niespójny krajobraz regulacyjny”.