Co to są flawonoidy?

Kiedy kannabinoidy takie jak THC i CBD zajmują wszystkie nagłówki, inne ważne związki chemiczne znajdujące się w cannabis pozostają w cieniu. Ale my to zmieniamy. W dzisiejszym artykule umieszczamy flawonoidy w centrum uwagi.

CO TO DOKŁADNIE SĄ FLAWONOIDY?

Flawonoidy to związki chemiczne znajdujące się w roślinach zwane fito składnikami. Występują obficie we wszystkich rodzajach owoców, warzyw i tak – również w cannabis. W królestwie roślin występuje około 6000 różnych flawonoidów.

W rzeczywistości, flawonoidy są największą rodziną składników odżywczych znanych obecnie współczesnej nauce. Obecnie wiemy, że w cannabis znajdują się 23 flawonoidy. Należą do nich trzy, które faktycznie znajdują się wyłącznie w marihuanie. Trio unikalnych flawonoidów to kannaflawina A, kannaflawina B i kannaflawina C.

Słowo flawonoid pochodzi o łacińskiego słowa „flavus”, które oznacza kolor żółty. Można więc poprawnie założyć, że jest to związane z pigmentacją roślin. Ale tu nie kończy się ta historia, a dopiero zaczyna. Cannabis i wszelkiego rodzaju pyszne potrawy, nie byłyby takie same bez flawonoidów.

ROLA FLAWONOIDÓW W ROŚLINACH CANNABIS

Flawonoidy odgrywają wiele ról w rozwoju cannabis. Są one obecne w łodygach, liściach, a najbardziej skoncentrowane są w kwiatach. Aż 2,5 procent suchej masy cannabis składa się z flawonoidach. Nie występują one jednak w nasionach lub korzeniach cannabis.

Za zielony pigment w roślinach odpowiedzialny jest chlorofil. Flawonoidy natomiast odpowiedzialne są za nie-zielone pigmenty. Jeśli kiedykolwiek miałeś przyjemność uprawiania fioletowej marihuany, za tę estetykę możesz podziękować flawonoidom. Flawonoidy takie jak antoksantyny lub antocyjany sprawiają, że twoje pąki są fioletowe.

Flawonoidy są również podobne do terpenów. Unikalny zapach oraz smak różnych odmian cannabis zawdzięcza się częściowo obecności flawonoidów. Flawonoidy nie tylko sprawiają, że marihuana ma bardziej ponętny smak, ale posiadają one także działanie antygrzybiczne, odstraszają szkodniki oraz posiadają właściwości wiążące azot, co kluczowe jest dla przetrwania cannabis. Flawonoidy odgrywają także ważną rolę w regulacji cyklu komórkowego.

POTENCJALNE KORZYŚCI ZDROWOTNE FLAWONOIDÓW

Jak na ironię, niewiele jest badań naukowych, które ostatecznie dowodziłyby korzyści zdrowotnych flawonoidów. Status prawny marihuany skutecznie powstrzymał naukowców od odpowiednich badań.

Flawonoidy znajdujące się w marihuanie mogą być spożywane przez ludzi poprzez palenie, wapowanie oraz spożywanie produktów jadalnych. Możemy również potwierdzić, że wielu dietetyków uważa, iż ludzie nie dostarczają sobie odpowiedniej ilości flawonoidów poprzez dietę. Badają oni obecnie sposoby modyfikowania nawyków żywieniowych w celu zwiększenia liczby spożywanych flawonoidów w ramach zdrowej i zrównoważonej diety.

CO NA TEN TEMAT MÓWIĄ NAM BADANIA?

Jak już wspomnieliśmy, niewiele jest badań na temat samych flawonoidów, ale przyjrzyjmy się temu co mamy.

Udowodniono, że kannaflawina A jest aż 30 razy skuteczniejszy niż przeciwzapalna aspiryna. Ogólnie rzecz biorąc, zwiększone spożycie flawonoidów wydaje się wskazywać na zmniejszanie ryzyka zgonu z powodu chorób serca oraz raka.
„Flavonoid intake and long-term risk of coronary heart disease and cancer in the seven countries study” opublikowane w 1995 roku stanowi mocne poparcie argumentu, że flawonoidy mogą wydłużać nasze życie.

PODSUMOWANIE

Mamy nadzieję, że wraz z rozprzestrzenianiem się legalizacji marihuany, powstaną nowe badania na temat flawonoidów, które dadzą nam bardziej wiarygodne dane. Niestety, w momencie pisania tego artykułu, nie możemy wysuwać żadnych śmiałych twierdzeń na temat korzyści tych substancji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.


Copyright © TritonSeeds.com - Przedstawia portal-blog o Marihuanie, cannabis, konopiach indyjskich, CBD, RSO, THC.