Marihuana w Pracy

Ze względu na to, że używanie konopi indyjskich staje się popularne w naszym społeczeństwie ze względu na legalizację, wielu konsumentów zastanawia się, w jaki sposób marihuana może wpłynąć na wydajność pracy.

Wszystkie amerykańskie stany i kraje, w których marihuana jest zalegalizowana, zabraniają ludziom pracy pod wpływem marihuany.

Jednak nauka nie ma jasnego stanowiska co do tego, jak marihuana wpływa na wydajność pracy, ponieważ brakuje wystarczających badań na ten temat. National Institute of Drug Abuse (NIDA) twierdzi, że marihuana negatywnie wpływa na uwagę, pamięć i uczenie się. Dlatego osoba spożywająca ją codziennie może przez większość czasu lub cały czas funkcjonować na obniżonym poziomie intelektualnym.

NIDA przytoczyło badania, które sugerują konkretne powiązania między używaniem konopi indyjskich a negatywnymi konsekwencjami w miejscu pracy, takimi jak zwiększone ryzyko obrażeń lub wypadków. W szczególności badanie opublikowane w 1990 r. wykazało, że pracownicy, którzy uzyskali pozytywny wynik testu na obecność marihuany w moczu przed zatrudnieniem, mieli o 55% więcej wypadków przy pracy, o 85% więcej urazów i o 75% większą absencję niż ci, którzy mieli negatywny wynik testu. Jednak nowsze badania kwestionują negatywny wpływ konopi indyjskich na wydajność pracy.

W badaniu opublikowanym w 2020 r. zebrano dane od 281 pracowników i ich bezpośrednich przełożonych dotyczące używania konopi indyjskich i wydajności pracy. Naukowcy stwierdzili, że używanie konopi indyjskich przez jednego pracownika wiązało się z zachowaniami w pracy przynoszącymi skutki odwrotne do zamierzonych. Natomiast używanie konopi indyjskich po pracy nie było powiązane (pozytywnie ani negatywnie) z żadną formą wydajności w ocenie bezpośredniego przełożonego użytkownika. W związku z tym autorzy doszli do wniosku, że nie wszystkie formy używania marihuany obniżają wydajność, ponieważ używanie marihuany po pracy nie ma związku z wymiarami wydajności w miejscu pracy.

National Bureau of Economic Research, amerykańska prywatna organizacja badawcza typu non-profit, miała na celu ustalenie, czy ustawodawstwo dotyczące rekreacyjnej marihuany może wpłynąć na wynagrodzenia pracowników. Autorzy przeanalizowali wpływy ze świadczeń wśród osób dorosłych w wieku od 40 do 62 lat. Odkryli, że roczny dochód pracowników spada pod względem skłonności do otrzymywania świadczeń i kwot świadczeń po tym, jak więcej krajów legalizuje konopie indyjskie dla dorosłych.

Ale, co ciekawe, zauważyli również komplementarny spadek wskaźników urazów w miejscu pracy i częstości występowania niepełnosprawności ograniczających pracę. Naukowcy wyjaśnili taką redukcję wzrostem zdolności do pracy osób w wieku od 40 do 62 lat. W badaniu podkreślono, że po zalegalizowaniu rekreacyjnej marihuany starsi pracownicy mogą pracować wydajniej, ponieważ mają tendencję do używania marihuany rekreacyjnej do leczenia przewlekłego bólu zamiast przepisanych leków.

Chociaż bycie pod wpływem marihuany w godzinach pracy może wpływać na wydajność pracy, używanie marihuany poza miejscem pracy może automatycznie nie wpływać negatywnie na produktywność.

Miliony ludzi na całym świecie używają konopi indyjskich w celach rekreacyjnych i jako lekarstwo w leczeniu swoich przewlekłych schorzeń. Dlatego konieczna jest ocena, czy używanie konopi indyjskich może mieć negatywny wpływ w dłuższej perspektywie.

Badanie z 2013 roku wykazało, że poziom dopaminy był niższy u osób, które spożywały więcej konopi indyjskich w dłuższej perspektywie. Ponieważ dopamina odgrywa rolę w podstawowych funkcjach organizmu, w tym w ruchu, pamięci oraz przyjemnej nagrodzie i motywacji, odkrycia sugerują, że użytkownikom marihuany wydaje się brakować motywacji do pracy.

Jednak badanie pilotażowe z 2016 roku wykazało poprawę funkcji poznawczych u pacjentów, którzy stosowali medyczną marihuanę przez trzy miesiące. Wykazali, że wykonują zadania w krótszym czasie bez popełniania więcej błędów.

Odkrycia doprowadziły niektórych ekspertów do przekonania, że konopie indyjskie mogą pomóc ludziom w skupieniu i produktywności. Jednak takie wyniki mogą się różnić w zależności od składu konopi, spożywanej formy i konkretnej osoby, która je spożywa. Niektóre rodzaje odmian marihuany mogą potencjalnie pomóc określonym osobom w skupieniu. Wszystko zależy jednak od składu kannabinoidów i terpenów oraz opinii konkretnej osoby, ponieważ każdy inaczej reaguje na działanie marihuany.

Większość ekspertów zgadza się, że praca pod wpływem marihuany wpływa negatywnie na wydajność, ponieważ może wpływać na koncentrację motywacji do pracy, czas reakcji i bezpieczeństwo pracowników.

Niektóre niespójności w literaturze na temat upośledzenia używania konopi indyjskich w miejscu pracy mogą wynikać z różnic w projektach i metodologiach badań oraz trudności w prowadzeniu tych badań ze względu na status prawny marihuany używanej przez osoby dorosłe. Ponadto legalizacja marihuany jest zjawiskiem stosunkowo nowym w naszym społeczeństwie. Dlatego naukowcom może zająć trochę czasu przeanalizowanie wpływu marihuany na każdy aspekt naszego społeczeństwa. Nawet jeśli pracownicy mogą mieć pozytywny wynik testu na obecność THC, niekoniecznie oznacza to, że byli upośledzeni w czasie wypadku, który mógł wystąpić w godzinach pracy.

Jak wiemy, marihuana pozostaje w organizmie przez kilka godzin. Oznacza to, że jeśli pracownik miał wypadek w miejscu pracy i uzyskał pozytywny wynik testu na obecność THC, nie oznacza to, że w chwili wypadku był pod wpływem marihuany. Mogło się zdarzyć, że zażyli konopie indyjskie w weekend lub podczas dni wolnych od pracy. W związku z tym tworzenie przepisów dotyczących upośledzenia używania konopi indyjskich w pracy może być skomplikowane, a wielu pracodawców przeprowadza testy narkotykowe na obecność marihuany na swoich pracownikach lub robią to nawet podczas procesu zatrudniania.

Dlatego prawo pracowników do używania konopi indyjskich może zostać podważone przez prawo pracodawcy do przeprowadzania testów na obecność konopi indyjskich wśród pracowników ze względów bezpieczeństwa. Zrozumienie, jak skutecznie konopie indyjskie wpływają na wydajność pracowników i ustalenie stopnia upośledzenia pod wpływem konopi indyjskich, powinno być jednym z wyzwań w najbliższej przyszłości, ponieważ coraz więcej krajów ma zalegalizować medyczną marihuanę oraz rekreacyjną do użytku przez dorosłych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.


Copyright © TritonSeeds.com - Przedstawia portal-blog o Marihuanie, cannabis, konopiach indyjskich, CBD, RSO, THC.