Zatwierdzenie syntetycznego THC
Zatwierdzenie syntetycznego THC przez FDA i DEA.
Kannabinoidy, w postaci syntetycznego THC ponownie znalazły zastosowanie na amerykańskim polu medycznym dopiero w latach osiemdziesiątych, dekady po prohibicji cannabis.
W 1980 roku, National Cancer Institute rozpoczęło dystrybucję nowego, eksperymentalnego leku zwanego dronabinolem, który był doustną postacią syntetycznego THC. Lek skierowany był dla pacjentów walczących z rakiem w San Francisco. Lek znalazł się na rynku pod nazwą „Marinol”.
W tym samym czasie, pół tuzina stanów przeprowadzało niezależne badania porównujące paloną marihuaną z doustnie stosowanym, syntetycznym THC wśród pacjentów z rakiem, których organizmy nie odpowiadały na tradycyjne leki przeciwwymiotne.
Mimo iż sponsorowane przez państwo badania wykazały, że pacjenci odnosili większy sukces stosując marihuanę jako całą roślinę niż za pomocą syntetycznego dronabinolu, rząd federalny zdecydował się skoncentrować na legalizacji Marinolu.
W 1981 roku, rząd sprzedał patent na dronabinol firmie farmaceutyczne j Unimed. FDA początkowo odrzuciło wniosek firmy Unimed dotyczący wprowadzenia na rynek kapsułkowej wersji dronabinolu, która miała być zawieszona w oleju sezamowym w 1984 roku. Przyczyną odrzucenia leku była niewystarczająca ilość badań klinicznych.
W kolejnym roku Unimed wyprodukowało dodatkowe dane wspierające nową aplikację leku zyskując tym samym wsparcie FDA. Kolejno DEA zatwierdziło Marinol, a firma Unimed rozpoczęła wprowadzanie do obrotu leku skierowanego dla pacjentów cierpiących na nudności i wymioty związane z chemioterapią, którzy nie reagują na konwencjonalne leki przeciwwymiotne.
Jeśli chodzi o klasyfikację substancji, Marinol został pierwotnie umieszczony w Schedule II, ale ostatecznie przerzucono go do Schedule III.
Cannabis jako roślina pozostaje w Schedule I, pomimo niezaprzeczalnych dowodów na jej skuteczność. Sędzia prawa administracyjnego, Francis Young, został poproszony przez Drug Enforcement Administration w 1988 roku o komentarz oraz zmianę harmonogramu cannabis. Young deklarował wtedy, że marihuana zostanie umieszczona w Schedule II… jednak DEA unieważniło decyzję i zdecydowało się trzymać cannabis w Schedule I.