Konopie są obecnie dostępne w wielu jadalnych formach, wszystkie pochodzą z łuskanych nasion konopi i pod taką właśnie postacią można je najłatwiej znaleźć. Można je oczywiście je konsumować w tej formie (i taką właśnie formę my preferujemy), ale także często sprzedawane są w formie suszonej i sproszkowanej – jako proszek proteinowy. Na rynku można nawet znaleźć masło z nasion konopi, które jest absolutnie wyśmienite oraz olej. Bez względu na to, w jakiej formie je konsumujesz, konopie są wegańskie, bezglutenowe, bez cukrowe, beztłuszczowe, wolne od cholesterolu i wolne od THC (obiecujemy!).
Konopie dostarczają niesamowitą ilość składników odżywczych. Są one zwykle bezpieczne nawet dla tych, którzy nie tolerują orzechów, glutenu, laktozy oraz cukru.
• Białko
Na białko z konopi warto szczególnie zwrócić uwagę, ponieważ jest ono kompletne (co oznacza, że zawiera wszystkie 20 aminokwasów, w tym 9 niezbędnych), co nie jest tak łatwe do znalezienia w białku roślinnym, a to czyni je idealnym wyborem dla wegetarian i wegan. Białko znajdujące się w konopiach jest również wysoce strawne i łatwo wchłaniane przez organizm. Jest szczególnie idealne do regeneracji po treningu. Konopia jest dobrym źródłem aminokwasów rozgałęzionych, potrzebnych do naprawy oraz wzrostu beztłuszczowej tkanki.
• Niezbędne kwasy tłuszczowe
Konopia dostarcza niezbędne kwasy tłuszczowe (EFA) omega – 3 i omega – 6 w idealnej proporcji 3:1. Konopie są również jednym z niewielu źródeł trudnego do zdobycia kwasu gamma linolenowego (GLA), kolejnego ważnego źródła kwasów tłuszczowych omega – 6. Wszystkie niezbędne tłuszcze znajdują się obficie w konopiach, są one także doskonałym źródłem energii. Niezbędne kwasy tłuszczowe znajdujące się w konopiach mogą zmniejszać apetyt na jedzenie, stany zapalne oraz poprawiać krążenie.
• Błonnik
Konopie są dobrym źródłem zdrowych węglowodanów i błonnika pokarmowego, zarówno rozpuszczalnego jak i nierozpuszczalnego. W jednej porcji proszku białka konopnego (2 łyżki stołowe lub 30 gramów) znajduje się aż 8 gramów błonnika. To prawie jedna trzecia całkowitego dziennego zapotrzebowania. Błonnik w konopiach stabilizuje poziom cukru we krwi i zapewnia porządek w organizmie, nie powoduje wzdęć, gazów, czy nieświeżego oddechu (w przeciwieństwie do innych rodzajów suplementów białkowych).
• Witaminy i minerały
Konopie dostarczają solidną dawkę witamin A, B1, B3, B5, D i E. Konopie są również dobrym źródłem żelaza, zawierają go od 2 do 3 mg. Białko z konopi zapewnia 48 procent zalecanej dziennej wartości magnezu przy 100 do 200 mg na porcję. Posiada ono nawet śladowe ilości minerałów i chlorofilu.