Kiedy nadejdzie czas zbiorów, możesz wybrać różne metody przycinania swoich roślin konopi indyjskich. Zastosowana technika zależy od pożądanych rezultatów i środowiska, w którym odbywa się proces suszenia; czytaj dalej, aby znaleźć najlepsze wskazówki i porady.
Przycinanie polega zasadniczo na usuwaniu łodyg i liści z kwiatów marihuany. Zasadniczo usuń wszystko, czego nie będziesz używać. Podobnie jak w przypadku innych tematów poruszanych na tym blogu, istnieje wiele sposobów i teorii dotyczących przycinania roślin konopi indyjskich – przeanalizujmy różne opcje i zalecenia, abyś mógł wybrać odpowiedni dla siebie sposób.
Liście marihuany są niezwykle ważne, ponieważ odpowiadają za fotosyntezę, magazynują energię w postaci węglowodanów, metabolizują witaminy i hormony, przechowują składniki odżywcze itp. Są niezwykle ważne dla prawidłowego wzrostu roślin; dlatego nie zalecamy usuwania liści w czasie wzrostu roślin, chyba że jest to absolutnie konieczne w celu zwiększenia zasięgu światła – nawet wtedy zalecamy usunięcie jak najmniejszej ich liczby.
Gdy nadejdzie czas zbiorów, liście stają się mniej ważne i mniej potrzebne, więc jeśli brakuje światła, możesz umieścić je pod kwiatami. Niektórzy hodowcy stosują również technikę zwaną defoliacją podczas uprawy niektórych odmian; wiąże się to z usuwaniem niektórych liści w drugim tygodniu kwitnienia, aby zapewnić więcej światła do pąków, chociaż tę technikę stosują hodowcy, którzy często pracują z tą samą odmianą i bardzo dobrze znają swoje plany.
Metody przycinania roślin marihuany
Pielęgnację roślin marihuany można przeprowadzić głównie trzema metodami; ta, którą wybierzesz będzie zależała od wilgotności i temperatury w miejscu suszenia.
• Kompletne przycinanie świeżych roślin,
• Częściowe przycinanie: część rośliny przycina się na świeżo, a drugą na sucho,
• Przycinanie na sucho.
Możesz przycinać rośliny ręcznie za pomocą nożyczek lub robić to półautomatycznie za pomocą nożyc do pąków. Gdy nadejdzie czas zbiorów, możesz w pełni wykorzystać fakt, że Twoje rośliny są ustawione w doniczkach w pozycji pionowej, co pozwala na wygodną pracę, chwytając gałęzie jedna po drugiej w jednej ręce, z nożyczkami w drugiej, uzyskując precyzyjne cięcie .
Jeśli planujesz przycinanie za pomocą podkaszarki, zalecamy odcięcie gałęzi i przepuszczenie ich przez podkaszarkę; jest to szybsze i dokładniejsze.
Świeże Przycinanie
Kiedy rośliny są przycinane na świeżo, chodzi o to, aby przygotować kwiaty do suszenia, konserwacji i spożycia pąków bez konieczności ponownego przycinania. Wiąże się to z pozbyciem się wszystkich liści zaraz po zbiorze rośliny, nawet tych, których łodygi wychodzą z pąków.
Metodę tę stosuje się zazwyczaj w bardziej wilgotnych obszarach, gdzie rośliny muszą mieć możliwość lepszego oddychania, aby uniknąć rozprzestrzeniania się nieprzyjemnych grzybów, takich jak botrytis.
Plusy:
• Szybkość i komfort.
• Zamiast wieszać rośliny lub gałęzie, możesz używać suszarek pionowych.
Minusy:
• Kiedy przetniesz łodygę lub liście na pół, wypłynie sok; Kiedy tniesz liście blisko kwiatów, mogą one zostać pokryte niewielkimi ilościami soku, co może pogorszyć smak, a także spowodować dodatkową wilgoć na pąkach.
• Nie otrzymasz żadnych dodatkowych dodatków do ekstraktów żywicy, każda otrzymana żywica będzie zawierać za dużo soków i materiału roślinnego.
• Mniej precyzyjne wykończenie.
*Większość maszyn do przycinania można stosować wyłącznie do świeżych roślin.
Przycinanie pół na pół
Metoda ta polega głównie na pozbyciu się liści z rośliny przed suszeniem i pozostawieniu tylko tych, których nie da się wyciąć, bo znajdują się zbyt blisko pąków. Wykonując tę metodę, nie przecinaj na pół żadnych liści, tylko te, które mają widoczne łodygi.
Po przycięciu rośliny należy ją powiesić do wyschnięcia. Kiedy już wyschnie, usuniesz pąki z gałęzi i udasz się do ich przechowywania, usuń wszelkie resztki liści – nie powinny pozostać żadne soki, które mogłyby uszkodzić kwiaty.
Plusy:
• Bardziej precyzyjne wykończenie.
• Łatwiej jest pozyskać i oddzielić resztki pozostałości do ekstraktów żywicznych.
• O wiele łatwiej jest usunąć liście z wnętrza kwiatów.
• Pąki smakują lepiej.
Minusy:
• Trzeba przycinać dwukrotnie (raz na świeżo i drugi po suszeniu), chociaż przycinanie na świeżo jest szybsze niż poprzednia metoda, w której przycina się liście.
Przycinanie na sucho
Ta metoda przycinania polega na odcięciu rośliny przy łodydze, pozostawieniu jej wraz z większością liści (można usunąć niektóre większe) i pozostawieniu do wyschnięcia. Jednak powoduje to pozostawienie pozostałych liści bliżej kwiatów, co chroni je przed światłem i pozwala na bardziej zrównoważony, prawidłowy proces suszenia. Tę technikę przycinania można wykonywać wyłącznie w obszarach o niskiej wilgotności. Jeśli rośliny suszone tą metodą charakteryzują się dużą wilgotnością, ryzyko gnicia pąków znacznie wzrasta.
Plusy:
• Łatwe, precyzyjne i szybkie przycinanie.
• Zrównoważony i naturalny proces suszenia.
Minusy:
• Trudniej jest oddzielić materiał do ekstrakcji żywicy.
• Tylko niektóre trymery mogą przycinać suche rośliny, co oznacza, że najprawdopodobniej skończysz na użyciu nożyczek.
Udanych zbiorów!