Matki, dzieci i narkotyki

Okazuje się, że karanie matek stosujących narkotyki to wielki interes w Ameryce Północnej. Jednak dowody wskazują, że bardziej szkodliwe niż jakikolwiek narkotyk jest ubóstwo.

Od połowy lat 80. profesja medyczna rozpoczęła demonizowanie matek, które używają nielegalnych narkotyków, nazywając je niezdolnymi rodzicami, którzy krzywdzą swoje nienarodzone dzieci. Często można usłyszeć, że dzieci osób stosujących narkotyki rodzą się z wieloma poważnymi defektami, które obciążać będą aspekty takie jak usługi socjalne, społeczność medyczną, a nawet system wymiaru sprawiedliwości w sprawach karnych.

Jednak dowody naukowe wskazują, że używanie marihuany w czasie ciąży jest zasadniczo nieszkodliwe, a w niektórych przypadkach nawet korzystne. Dowody mówią, że wszystko zależy od tego, czy matka może sobie pozwolić na prawidłowe odżywianie i zdrowy tryb życia.

Większość szkód spowodowanych nielegalnym zażywaniem narkotyków jest w rzeczywistości spowodowana skrajnym ubóstwem badanych kobiet.
Karanie złych mam

W Stanach Zjednoczonych od połowy lat 80. XX wieku wprowadzono sankcje prawne przeciwko matkom stosującym narkotyki. Szacuje się, że w latach 1985–1995 pod zarzutem stosowania narkotyków podczas ciąży aresztowano około 200 kobiet – 140 z nich było kobietami o ciemnym kolorze skóry.

W każdym z powyższych przypadków, prokuratorzy opierali się na ustawach przewidzianych do innych celów; po prostu postanowili je rozszerzyć na kobiety w ciąży. W ten sposób, aresztowano ciężarne osoby stosujące narkotyki pod zarzutem znęcania się nad dziećmi, zaniedbywania ich, stwarzania zagrożenia dla dzieci, posiadania narkotyków, zabójstwo a nawet handel płodem.

W Kanadzie używanie narkotyków przez matkę nie jest kryminalizowane; jednak wiele biednych kobiet używających nielegalnych narkotyków ma kontakt z pracownikami służby zdrowia i opieki społecznej. Przepisy medyczne, interwencje służb społecznych i zatrzymanie dziecka są podstawą karania biednych kobiet w Kanadzie, które stosują nielegalne narkotyki.

Patrząc poza retorykę polityczną, jaka jest prawdziwa historia? Czy określone narkotyki faktycznie są szkodliwe dla rozwijającego się płodu?
Marihuana

Niektórzy naukowcy twierdzą, że płód narażony na marihuanę doświadcza objawów odstawienia po urodzeniu. Mówi się również, że narażenie na marihuanę powoduje niską masę urodzeniową, wcześniactwo, drażliwość, występowanie drgawek oraz niższe wyniki w testach dotyczących rozwoju oraz oceny niemowląt.

W każdym razie – wszystkie największe badania dotyczące stosowania marihuany przez matki są sprzeczne z tymi twierdzeniami. Jedno z takich badań zostało przeprowadzone w Kanadzie w latach 80. W ciągu czterech lat, 700 kobiet palących marihuanę podczas ciąży zostało porównanych z kobietami będącymi w ciąży, które nie paliły marihuany. Odkryto, że ich ciąże były podobne pod względem liczby poronień, powikłań położniczych i masy urodzeniowej.

Badanie z 1994 r. przeprowadzone na Jamajce faktycznie wykazało, że kobiety rastafarian („Roots Daughters”), które intensywnie korzystały z marihuany w czasie ciąży, miały zdrowsze dzieci niż kobiety, które były lekkimi użytkownikami marihuany lub nie stosowały jej podczas ciąży.

Jamajscy Rastafarianie używają marihuany do celów leczniczych, rytualnych i rekreacyjnych. Marihuana jest uważana za świętą substancję i jest codziennie palona i spożywana jako herbata dla poprawy zdrowia. Chociaż większość kobiet na Jamajce powstrzymuje się od palenia marihuany, Roots Daughters palą marihuanę codziennie, zarówno podczas ciąży jak i karmienia piersią. Roots Daughters poinformowały, że używanie marihuany zwiększa ich apetyt, łagodzi zmęczenie oraz doświadczane podczas ciąży nudności.

Jednak mówi się, że to niekoniecznie samo stosowanie marihuany skutkuje urodzeniem się zdrowszych dzieci; ale raczej użytkownicy marihuany w tych badaniach posiadają lepsze środowisko domowe. Roots Daughters, które zostały określone jako osoby intensywnie używające marihuany, były lepiej wykształcone, miały mniej dzieci w domu, więcej dorosłych mieszkało w ich domach oraz posiadały mniej obowiązków.

Wnioski

Nielegalne używanie narkotyków to tylko jedna zmienna, która może wpływać na ciążę. Legalne narkotyki, takie jak alkohol i tytoń wydają się być o wiele bardziej niebezpieczne dla niemowląt niż większość popularnych nielegalnych narkotyków. Co więcej, zmienne takie jak niedożywienie, status społeczny, ubóstwo, ogólny stan zdrowia, brak schronienia i czynniki środowiskowe znacznie bardziej wpływają na wyniki ciąży niż używanie narkotyków.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.


Copyright © TritonSeeds.com - Przedstawia portal-blog o Marihuanie, cannabis, konopiach indyjskich, CBD, RSO, THC.