Rola anandamidu

Jakie działanie posiada anandamid? Istnieje wiele do odkrycia na temat jego roli w organizmie, jednakże naukowcy dokonali kilku istotnych odkryć, które szczegółowo opisują sposób, w jaki cząsteczka przyczynia się do poprawy samopoczucia. Poniżej kilka z nich.

• Zdrowie psychiczne

Może to być niespodzianką, ale tak zwana cząsteczka rozkoszy może wnieść znaczący wkład w zdrowie psychiczne. W badaniu z 2016 roku, opublikowanym w czasopiśmie European Neuropsychopharmacology, wykazano, że leczenie anandamidem skutecznie złagodziło zachowania depresyjne u szczurów z cukrzycą. Kiedy szczury potraktowano związkiem, który blokował anandamid, efekty były odwrotne.

Dodatkowe badania z roku 2014, opublikowane w Translational Psychiatry, wykazały, że zapobieganie rozpadowi anandamidu w organizmie poprawia nastrój i odwraca zaburzenia lękowe wywołane stresem u gryzoni. Niski poziom anandamidu został negatywnie skorelowany ze stresem, lękiem, i reakcją strachu.

• Uwolnienie od bólu

Ulga w bólu to kolejny ważny powód, dla którego anandamid jest istotny w organizmie. Przegląd opublikowany w 2013 roku sugeruje, że związek ten reguluje ból i stany zapalne przez kilka różnych kanałów. Kanały te obejmują między innymi receptor kannabinoidowy CB1, jak również receptor o nazwie TRPV1. Receptor TRPV1 pomaga organizmowi odczuwać ciepło i ból.

Dodatkowe badania sugerują, że leki zapobiegające podziałowi anandamidu mogą być korzystne w zarządzaniu bólem. Nie ulega wątpliwości, że niektóre związki w cannabis hamują degradację AEA.

• Ulga po ćwiczeniach

„Euforia biegacza” i haj powodowany przez cannabis mogą się prawie od siebie nie różni. Mimo, że przez długi czas uważano iż chodzi o endorfiny, w roku 2015 badacze z Niemiec wykazali, że endorfiny są zbyt duże, aby przedostać się do mózgu. Zamiast tego, wydaje się, że anandamid jest cząsteczką, która wykonuje całą pracę.

Badanie opublikowane w PNAS wykazało, że receptory kannabinoidowe są „kluczowe w głównych aspektach euforii biegacza”. Poziom anandamidu we krwi zwiększa się po wysiłku fizycznym, a cząsteczka jest w stanie przekroczyć barierę krew-mózg. Uważa się również, że anandamid poprawia nastrój i zmniejsza ból po intensywnych ćwiczeniach.

• Głód

Czujesz się trochę głodny? Anandamid wydaje się odgrywać kluczową rolę w regulacji apetytu. Więź między anandamidem, a aprecjacją żywności ma długie korzenie. Matki podają dzieciom anandamid poprzez karmienie ich mlekiem.

Dodatkowo, badania wykazały, że gryzonie leczone anandamidem jedzą więcej. Kiedy naukowcy zablokowali miejsca wiązania anandamidu, gryzonie jadły mniej. Na rynku pojawił się nawet suplement zwany Rimonabant, który miał zapobiegać zwiększaniu masy ciała poprzez blokowanie receptorów kannabinoidowych. Niestety okazało się, że niesie on ze sobą poważne skutki uboczne. Krótko po tym wycofano go z obrotu, ponieważ zwiększał ryzyko samobójstw.

• Pamięć

Anandamid jest cząsteczką, która pomaga ci… zapominać. W dokumencie Botany of Desire, autor Michael Pollan, opisuje jaki jest w tym cel cząsteczki pytając o to sławnego Dr. Mechoulam:

„Nie podoba mi się przyjmowanie substancji na zapominanie. Pamięć, rozumiemy wszyscy, daje wielkie możliwości przetrwania […] Ale dlaczego zapominanie miało by być adaptatywne?”

Dr. Mechoulam odpowiedział:

„Cóż, powiedz mi, czy naprawdę chcesz pamiętać te wszystkie twarze, które widziałeś rano w autobusie?”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.


Copyright © TritonSeeds.com - Przedstawia portal-blog o Marihuanie, cannabis, konopiach indyjskich, CBD, RSO, THC.