Uprawa organicznej marihuany – hydroponika

Czy możliwa jest uprawa organicznej marihuany przy użyciu systemów hydroponicznych?

W dzisiejszym świecie organiczne uprawy stają się coraz bardziej, zarówno koniecznym jak i trendy przedsięwzięciem. Naturalnym założeniem jest, że organiczna uprawa musi odbywać się przy pomocy gleby, aby była prawdziwie „organiczna”. Czy to oznacza, że uprawa hydroponiczna nie może być uznawana za organiczną? Po odpowiedzi na to i inne pytania zapraszamy do czytania!

Najpierw najlepiej zacząć od tego, jaka jest definicja uprawy organicznej. Według amerykańskiego Departamentu Rolnictwa (USDA) „aby uprawa mogła zostać uznana za organiczną, plan rotacji roślin utrzymywać musi lub poprawiać materiał organiczny w glebie”. Słowem kluczowym jest tutaj oczywiście „gleba”. W hydroponice wszelkie stosowane podłoża uprawy uważane są za obojętne. Składniki odżywcze w hydroponice są dostarczane bezpośrednio do korzeni poprzez bogaty w tlen roztwór, który otacza system korzeniowy.

Zatem dla niektórych osób odpowiedź na to pytanie wydaje się być super prosta. Brak gleby w hydroponice oznacza, że nie pasuje ona do sztywnej definicji uprawy organicznej. Debata na temat hydroponiki jednak nie może być zakończona w taki sposób, ponieważ definicja uprawy organicznej nie dotyczy wyłącznie używanego medium.

Idea uprawy organicznej oznacza rozważenie wpływu uprawy na szersze środowisko, działanie w sposób zrównoważony i stosowanie naturalnych procesów. Sieć pokarmowa w uprawie glebowej może wspierać ekosystem, ale przy tej samej uprawie nadal można stosować sztuczne oświetlenie w celu uzupełnienia braku naturalnego światła słonecznego. Jeśli przyjmiemy stanowisko, że uprawa ekologiczna jest bardziej całym spektrum wymagań a nie jednoznacznym orzeczeniem, nagle hydroponika może stać się realnym rywalem dla gleby.

W Europie podejście UE do uprawy organicznej jest o wiele bardziej obszerne. Wymagania obejmują zarówno bardziej zrównoważone systemy uprawy, większą uwagę na różnorodność biologiczną jak i większy nacisk na ochronę środowiska. We wszystkich tych przypadkach, typowy system hydroponiczny może zostać ulepszony, aby można było go nazwać bardziej organicznym. Nie jest to łatwe zadanie, ale jest możliwe do wykonania.

Jeśli weźmiemy pod uwagę definicje nakreślone przez UE, hydroponika na wiele sposobów może spełniać wymogi ekologicznej uprawy.

Systemy hydroponiczne zużywają około 10 procent wody wykorzystywanej w uprawie opartej na glebie. Woda jest cennym zasobem, który oczywiście kiedyś się skończy. W przypadku hydroponiki oszczędzamy wodę, co oznacza poprawę lokalnego środowiska.

Nieco trudniejszym zagadnieniem jest przypadek oświetlenia. Uczynienie oświetlenia organicznym nie jest łatwe, ale nie jest niemożliwe. W klimacie, który może obsługiwać panele słoneczne, można wykorzystać słońce do zmniejszenia kosztów energii oraz zapotrzebowania na energię elektryczną.

Kolejną istotną zaletę dla środowiska stanowi sposób, w jaki hydroponika wykorzystuje przestrzeń. Ekologiczna uprawa glebowa wymaga wielu akrów ziemi. Jednak ta sama przestrzeń w przypadku hydroponika może przyczynić się do zebrania 10 – krotnie większych plonów. Hydroponika może być również zastosowana w nieużytkowanych obszarach miejskich, czego nie można powiedzieć o glebie.

Więc jakie mamy opcje, jeśli chcemy uprawiać marihuanę organicznie przy pomocy hydroponiki?

Ekologiczna uprawa hydroponiczna wymaga kilku dostosować, aby móc spełnić te wytyczne. Aquaponika i bioponika to dwie z najbardziej opłacalnych opcji. Jeśli chcemy, aby nasza uprawa była organiczna nie możemy stosować syntetycznych roztworów oraz nawozów i musimy być kreatywni oraz otwarci na nowe metody.

Aquaponika wykorzystuje bogaty w składniki odżywczy kał ryb nawożąc tym samym rośliny. Przy wykorzystaniu kilku zbiorników wodnych, w jednym z nich możemy umieścić ryby wraz z odpowiednim biofiltrem. Biofiltr pomaga rozkładać duże cząstki składników odżywczych z pomocą tlenu i biologicznych katalizatorów na mniejsze, łatwiejsze do obróbki kawałki. Jeśli nie zastosujemy biofiltrów, składniki odżywcze będą gromadzić się w płynnym roztworze, zwiększając szanse na powstanie chorobotwórczych mikrobów, alg i wszelkiego rodzaju nieprzyjemnych rzeczy, których nie chcesz mieć w swojej uprawie.

Oczywiście Aquaponika może się obejść bez zastosowania biofiltrów, ale wtedy potrzebny jest kolejny zbiornik z substratem produkującym niezbędne drobnoustroje.

Opracowana przez Williama Texiera bioponika wykorzystuje koncepcję podobną do aquaponiki. Różnica polega na tym, że aby dostarczyć odpowiednich składników odżywczych nie potrzebujemy ryb. Zamiast ryb w tej metodzie stosuje się w pełni rozpuszczalne składniki odżywcze. Marihuana oczywiście nie jest w stanie wchłaniać tych składników odżywczych w ich pełnej formie, dlatego też wymagane jest zastosowanie biofiltrów.

Po poznaniu logistyki ekologicznej uprawy hydroponicznej możemy wrócić do naszego pierwotnego pytania. Dzięki posiadanym informacjom, możemy stwierdzić, że możliwe jest uprawianie marihuany organiczny przy zastosowaniu systemów hydroponicznych. Oczywiście pomimo własnej definicji uprawy organicznej, hydroponika reprezentuje obszar uprawy cannabis, który może oddziaływać pozytywnie na szersze środowisko. Mając do wyboru kilka opcji, naszym zdaniem należy zachęcać do rozwoju niszowych podejść. Biorąc pod uwagę podzielone opinie pod kątem tego co stanowi uprawę organiczną a co nie, warto wybierać dostępne nam opcje, które dobre są dla lokalnego środowiska. Jako domowy hodowca popełniaj błędy i ucz się na nich biorąc pod uwagę potrzeby swoich roślin.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.


Copyright © TritonSeeds.com - Przedstawia portal-blog o Marihuanie, cannabis, konopiach indyjskich, CBD, RSO, THC.