Wpływ Marihuany na Serotoninę

Jak pokazują badania, powiązania między układem endokannabinoidowym a układem serotoninowym są dość znaczące i marihuana może mieć bezpośredni wpływ na poziom serotoniny w mózgu. Odkrycia te mogą mieć ogromny wpływ na leczenie zarówno stanów lękowych jak i depresji.

• Co to jest serotonina?

Serotonina to neuroprzekaźnik z rodziny monoamin, który obejmuje także dopaminę i epinefrynę. Serotonina związana jest ze zmianą nastrojów, cyklem snu, dominacją, trawieniem, gojeniem ran, apetytem, funkcjami poznawczymi, pamięcią i wieloma innymi, złożonymi funkcjami. 90 procent serotoniny w organizmie wydzielana jest przez komórki przewodu pokarmowego i krąży dzięki płytkom krwi. Pozostała jej część znajduje się w mózgu.

• Serotonina i depresja

Niski poziom serotoniny związany jest z chorobami psychicznymi takimi jak depresja i stany lękowe. Depresja charakteryzuje się uczuciem smutki, apatii, letargu oraz bezsensowności. Niektóre przypadki depresji są bardzo wyniszczające i mogą prowadzić do zniszczenia zdolności osób cierpiących do normalnego funkcjonowania. Zaburzenia lękowe to przede wszystkim niewłaściwa i nadmierna aktywacja współczulnego układu nerwowego i charakteryzują się częstymi stanami lękowymi, strachem, stresem, obawą.

Powszechnym leczeniem depresji jest przyjmowanie SSRI, leków które blokują wychwyt zwrotny serotoniny, a tym samym zwiększają jej poziom w mózgu. Inna klasa leków przeciwdepresyjnych, MAOI, również zwiększa poziom serotoniny poprzez hamowanie enzymów, które rozkładają serotoninę wraz z dopaminą i epinefryną.

Wiele ludzi stosuje leki przeciwdepresyjne, ale niestety mają one wiele wad. Wiele z nich powoduje działania niepożądane, takie jak przyrost masy ciała, nudności, problemy seksualne, bezsenność, suchość w ustach, zaparcia, niewyraźne widzenie. Ponadto, niektóre badania pokazują, że w dłuższej perspektywie, leki przeciwdepresyjne mogą być nieskuteczne lub nawet przynosić efekty przeciwne do zamierzonych.

Stany lękowe często leczone są z pomocą benzodiazepinów, które niestety, ale są substancjami mocno uzależniającymi.

• Kannabinoidy i serotonina

Układ endokannabinoidowy oraz układ serotoninowy wydają się być ściśle powiązane. Wyniki badania z 2011 roku pokazały, że istnieje jasne połączenie dysfunkcji endokannabinoidowych ze stanami lękowymi oraz z depresją i działaniem serotoninergicznym. Dalsze badania wykazały, że endokannabinoidy zwiększają także poziom serotoniny w obszarze kory przedczołowej (obszar mózgu szczególnie aktywny podczas depresji).

Cannabis związane jest także z aktywnością serotoniny w receptorach 5-HT1A znajdujących się w podwzgórzy. Jak wiemy, niedobór aktywności tych receptorów wiąże się bezpośrednio ze stanami lękowymi. Wykazano, że cannabis jest w stanie aktywować te receptory, tym samym potencjalnie zmniejszając objawy samego lęku.

• Czy cannabis może leczyć depresję i stany lękowe?

Związek między marihuaną a depresją jest bardzo skomplikowany. W jednym z badań z 2007 roku wykazano, że THC w niskich dawkach zwiększa poziom serotoniny – ale przy dużych je zmniejsza. Jest to prawdopodobnie spowodowane dwufazowym wzorem efektów marihuany – substancja wywołuje przeciwne efekty przy niskich oraz wysokich dawkach.

Nowsze badania potwierdzają te wyniki, a także dodają, że leki przeciwdepresyjne oraz kannabinoidy podawane w niskich dawkach wydają się działać synergicznie. Sugeruje to, że cannabis może być raczej nie zastępnikiem leków ale ich uzupełnieniem.

• Najlepsze odmiany cannabis do walki z depresją

Istnieje jedna stara zasada: jeśli zależy ci na leczeniu depresji, wybierz odmianę w której dominuje sativa – jeśli jednak zależy ci na leczeniu stanów lękowych, wybierz odmianę w której dominuje indica.

Jest to oczywiście ogromne uproszczenie, ale jest w nich trochę prawdy. Jak potwierdzają powyższe badania, zarówno w przypadku depresji jak i stanów lękowych, najlepiej jest postawić na odmianę o szerokim zakresie zarówno kannabinoidów jak i terpenów, a także trzymać się stosowania niższych dawek substancji. Warto też pamiętać, aby wszelkiego rodzaju zmiany przeprowadzać pod nadzorem lekarza.

1. White Widow

Jeśli szukasz odmiany, która pomoże ci wykopać depresję z twojego życia, White Widow może załatwić sprawę. Jest to bardzo dobrze zbalansowana hybryda i może być stosowana zarówno w leczeniu depresji jak i stanów lękowych. Jeśli czujesz się nieswojo, nie masz energii, lub po prostu chcesz odświeżyć swój umysł, White Widow świetnie sprawdzi się w tej roli.

2. Northern Lights

Northern Lights to świetny wybór do walki ze stanami lękowymi. Ta hybryda, w które dominuje indica, wspaniale rozluźnia mięśnie ciała i wszelkiego rodzaju stres, umożliwiając pełny i wręcz kompleksowy odpoczynek. Northern Lights posiada mocno euforyczne efekty, które mogą pomóc złagodzić depresję.

3. Super Silver Haze

Super Silver Haze to wielokrotnie nagradzana odmiana, która znana jest ze swoich radosnych efektów. Jest to hybryda, w które dominuje sativa, a która daje wyraźne i radosne efekty. Odmiana wzmacnia także apetyt – może być pomocna w przypadku osób, u których depresja wpływa negatywnie na wzorce żywieniowe. Super Silver Haze posiada wysoką zawartość THC, więc osoby cierpiące na stany lękowe powinny zachować w przypadku jej stosowania ostrożność.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.


Copyright © TritonSeeds.com - Przedstawia portal-blog o Marihuanie, cannabis, konopiach indyjskich, CBD, RSO, THC.