Jak Długo Nasiona Marihuany Pozostają Dobre Do Uprawy?

Jeśli są właściwie przechowywane, nasiona marihuany mogą przetrwać bardzo długi czas – w niektórych przypadkach nawet do dziesięciu lat. Jednakże, jeśli nie są odpowiednio przechowywane, nasiona marihuany zepsują się. Aby Twoja następna uprawa nie została zniszczona przez zepsute nasiona, opiszemy kroki, które możesz podjąć, aby przechowywać nasiona marihuany w sposób, który zapewni im dłuższą żywotność.

Jak długo nasiona marihuany pozostają dobre?

Odpowiedź brzmi… to zależy. Czynniki, które na to wpływają, obejmują:

• Niektóre odmiany marihuany wytrzymają dłużej niż inne. Na przykład niektóre odmiany wytwarzają grubszą otoczkę nasion lub twardsze łupiny nasion, które chronią nasiona przed patogenami i wilgocią.
• Zbiór nasion ma wpływ na długowieczność. Na przykład, jeśli w momencie zbioru były dojrzałe lub niedojrzałe, nie przetrwają tak długo, jak gdyby były dojrzałe w momencie zbioru.
• Sposób przechowywania nasion ma również wpływ na to, jak długo nasiona pozostaną żywotne. Na przykład czynniki środowiskowe, takie jak światło, wilgotność i temperatura, mogą mieć wpływ na trwałość nasion konopi.

Jak określić zdrowie nasion marihuany?

Jak hodowca może stwierdzić, czy nasiona marihuany się zepsuły? Już na samym początku należy zwrócić uwagę na kilka rzeczy:

• Nasiona wydają się papkowate lub kruche,
• Na nasionach widoczna jest pleśń lub grzyb,
• Nasiona mają zjełczały lub kwaśny zapach
• Jeśli występuje którakolwiek z tych rzeczy, jest prawdopodobne, że nasiona zepsuły się i nie nadadzą się do sadzenia.

Kolor

Kolor nasion może dać ci pewne wskazówki co do ich zdrowia. Dobre nasiona marihuany powinny być brązowe, ciemnobrązowe, szare lub czarne. Jeśli nasiona są zielone, prawdopodobnie nie są w pełni dojrzałe i w rezultacie nie nadadzą się do sadzenia. Jeśli jednak nasiono jest całkowicie białe (nie tylko na końcach, ale także w środku zewnętrznego nalotu), istnieje ryzyko, że jest martwe i nie wykiełkuje.

Rozmiar

Wielkość nasion może również dostarczyć wskazówek na temat ich zdrowia. Dobre nasiona marihuany powinny mieć stosunkowo jednolity rozmiar i kształt. Jeśli nasiona są mniejsze niż przeciętne lub mają nieregularny kształt, prawdopodobnie nie nadadzą się do sadzenia.

Powłoka

Jeśli powłoka nasion jest cieńsza niż zwykle, łamliwa lub łuszcząca się, prawdopodobnie nasiona są stare i nie nadają się już do życia. Z drugiej strony, zdrowe nasiona będą miały woskowy połysk na powłoce. Znak, że jest zdrowy i nadal zdolny do kiełkowania.

Zdrowe nasiona chwastów powinny być pulchne i jędrne w dotyku. Nasiona, które są pomarszczone lub puste, są albo stare, albo nie zostały prawidłowo uformowane przed zbiorem.

Uszkodzenia

Jeśli nasiono ma pęknięcia, dziury lub inne uszkodzenia w łupinie, prawdopodobnie nie nadaje się już do sadzenia. W takim przypadku prawdopodobnie do nasion przedostała się patogen lub wilgoć, która zaczęła je niszczyć od środka.

Czynniki środowiskowe wpływające na żywotność nasion marihuany

Istnieją trzy kluczowe czynniki środowiskowe, które wpływają na trwałość nasion marihuany. Przeanalizujmy je teraz.

Światło

Nasiona marihuany nie należy przechowywać w miejscu bezpośrednio nasłonecznionym. Choć niektórzy uważają, że to pomoże im uchronić się przed zepsuciem, jest odwrotnie. Światło słoneczne powoduje wysychanie nasion marihuany, co czyni je mniej żywotnymi i bardziej podatnymi na zepsucie. Zamiast tego nasiona marihuany należy przechowywać w ciemnym, chłodnym miejscu. Idealnym rozwiązaniem będzie szafka lub szuflada.

Wilgotność

Nasion marihuany nie należy przechowywać w zbyt wilgotnym środowisku. Jeśli poziom wilgotności jest zbyt wysoki, a powietrze jest zbyt wilgotne, będzie to sygnał dla nasion, że nadszedł czas na kiełkowanie. Lub, co gorsza, wysoka wilgotność może narazić nasiona na gnicie, pleśń lub inne patogeny. Z tego powodu dobrym pomysłem jest przechowywanie nasion marihuany w stosunkowo suchym środowisku. Dobrą zasadą jest przechowywanie nasion przy wilgotności względnej od 20% do 30%.

Temperatura

Nasiona marihuany należy przechowywać w chłodnym, ciemnym miejscu, w stabilnej temperaturze. Ostre zmiany temperatury mogą mieć wpływ na żywotność nasion. Jeśli przechowujesz nasiona przez krótki okres czasu (od tygodnia do miesiąca), najlepiej przechowywać je w temperaturze od 41°F do 77°F (20°C do 25°C). Jeśli jednak chcesz przechowywać nasiona marihuany dłużej, można je przechowywać w lodówce.

Najlepszy sposób przechowywania nasion marihuany

W przypadku długotrwałego przechowywania najlepszą metodą jest trzymanie nasion marihuany w lodówce. Przechowywane w lodówce nasiona marihuany mogą przetrwać lata, a w niektórych przypadkach nawet dekadę. Aby przechowywać nasiona marihuany w lodówce, po prostu umieść je w hermetycznym, światłoszczelnym pojemniku. Ciemna, zamykana próżniowo torebka jest idealna, aby dodatkowo chronić je przed wilgocią i światłem. Możesz też użyć łatwo dostępnego pojemnika, takiego jak pusty plastikowy słoik po witaminach.

Najlepiej sprawdzają się temperatury w zakresie 41-46°F, czyli 5-8°C. Każda zimniejsza pogoda stwarza ryzyko uszkodzenia lub pęknięcia łupiny nasion, narażając zarodek na działanie temperatur, które sprawią, że będzie on nieżywy.

Próba wodna

Gdy wszystko jest już gotowe do sadzenia przechowywanych nasion, skuteczną metodą sprawdzenia żywotności jest przeprowadzenie testu wodnego. Aby to zrobić, potrzebujesz szklanki wody o temperaturze pokojowej. Wrzuć nasiona do wody. Jeśli nasiona są żywotne, po około 15 minutach opadną na dno szklanki. Jeśli nasiona nie są zdolne do życia, pozostaną unoszące się na powierzchni wody.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.


Copyright © TritonSeeds.com - Przedstawia portal-blog o Marihuanie, cannabis, konopiach indyjskich, CBD, RSO, THC.