Wieczna młodość dzięki THC? THC wykazuje antystarzeniowe efekty.
Kiedy zespół naukowców z University of Bonn w Niemczech połączył siły z naukowcami z The Hebrew University of Jerusalem, publikując badanie pokazujące, że THC „przywraca funkcje poznawcze u starych myszy”, media głównego nurtu podały, że „marihuana odwraca proces starzenia”.
Nagłówek zwrócił uwagę takich ludzi jak my. Nie chodzi o to, aby po prostu dłużej żyć – przeciwnie, koncepcja przeciwdziałania starzeniu ma na celu pokonanie pozornie nieuniknionego procesu degradacji komórek, która ogrania cię z młodości oraz prowadzi do różnych chorób i deficytów.
Wielu starszych ludzi mówi o procesie starzenia jako o nieubłagalnej, biologicznej „rdzy”, która rozkłada cię krok po kroku. To postrzeganie procesu jest jak najbardziej zgodne z nauką o starzeniu się: z czasem nasze struktury komórkowe ulegają degradacji. Nasze narządy, kości, mięśnie, tkanka łączna oraz neurony zużywają się lub ich funkcjonowanie ulega zagrożeniu. Jesteśmy jak drewniane domy zjadane przez termity – w końcu struktura staje się tak bardzo porowata, że zaczyna się zapadać.
Czy marihuana może być prawdziwą fontanną młodości?
Media głównego nurtu podchwyciły wyniki badań z Niemiec i Izraela pokazując, że regularnie stosowana niska dawka THC jest w stanie przywracać młodość funkcji poznawczych u starych myszy. Jednak to, co faktycznie wykazano w badaniu jest delikatnie inne od tego, na czym skupiły się media.
Podobnie jak ludzie, myszy doświadczają deficytów poznawczych z powodu związane z wiekiem degradacji komórkowej w mózgu. Naukowcy z University of Bonn i The Hebrew University of Jerusalem podawali niewielką ilość THC myszom w wieku od 12 do 18 miesięcy przez okres czterech tygodni. Przetestowano zdolność uczenia się i pamięć myszy.
Najstarsze myszy, którym podano placebo, wykazały typowe związane z wiekiem pogorszone umiejętności uczenia się oraz zapamiętywania. Natomiast funkcje poznawcze myszy, którym podano THC, były tak samo dobre, jak młodych, dwumiesięcznych myszy. Naukowcy nie są pewni, jak dokładnie THC wpływa na proces starzenia się mózgu, ale koncentrują się na podregionach mózgu takich jak hipokamp, które zaangażowane są w pamięć oraz obciążone są receptorami kannabinoidowymi.
Wydaje się zatem paradoksalne, że cannabis, o których wiadomo, że negatywnie wpływa na pamięć oraz funkcje poznawcze, może również przywracać pierwotne funkcje poznawcze oraz umiejętności zapamiętywania. Naukowcy spekulują, że to właśnie układ endokannabinoidowy bierze udział w przywracaniu funkcji poznawczych THC.
W miarę starzenia się – lub podczas odczuwania dużego stresu lub prowadzenia niezdrowego trybu życia – układ endokannabinoidowy ulega pogorszeniu. Nasze ciała wytwarzają mniejsze ilości endokannabinoidów, a jakość endokannabinoidów oraz receptorów pogarsza się. Zmiany te przyspieszają proces starzenia i występują jako zespół znany jako „kliniczny niedobór endokannabinoidów”.
Poniżej znajduje się fragment badania zatytułowanego „Układ endokannabinoidowy w normalnym oraz patologicznym przypadku starzenia się mózgu” opublikowanego przez National Center for Biotechnology Information i mówiącego o cannabis jako leku przeciwstarzeniowym:
Postęp starzenia się jest w dużej mierze determinowany przez równowagę między szkodliwymi procesami stochastycznymi, a aktywnością homeostatycznego systemu obronnego. Eksperymentalne dowody sugerują, że układ endokannabinoidowy jest częścią tego drugiego układu. Kannabinoidy działają jako regulatory mitochondriów, przeciwutleniacze oraz modulatory procesów oczyszczania oraz chronią neurony na poziomie molekularnym. Na poziomie komórkowym układ endokannabinoidowy reguluje ekspresję czynnika neurotroficznego pochodzącego z mózgu oraz neurogenezy. Procesu neurozapalne przyczyniają się do postępu normalnego starzenia się mózgu oraz patogenezy chorób neurodegeneracyjnych, które tłumione są przez kannabinoidy, co sugeruje, że mogą one również wpływać na proces starzenia się na poziomie systemowym.
Mówiąc wprost, naukowcy twierdzą, że w każdym z nas toczy się bitwa między siłami naturalnymi, które prowadzą do starzenia się, a układem, który chce nasz odmłodzić. System endokannabinoidowy jest układem odmładzającym, biorącym udział w generowaniu nowych komórek nerwowych oraz zwalczaniu związanego z wiekiem starzenia.
W dalszej części badania zauważono, że gatunki zwierząt pozbawione receptorów CB1 wykazują „wczesne pojawienie się deficytów uczenia się związanych ze zmianami histologicznymi oraz molekularnymi, które powodowane są przez wiek”. Naukowcy podejrzewają, że manipulowanie układem endokannabinoidowym za pomocą cannabis oraz pochodnych może powstrzymać negatywne skutki starzenia się, ponieważ układ endokannabinoidowy jest układem nadrzędnym związanym z podstawowymi funkcjami organizmu, takimi jak reakcja na stres, pamięć, apetyt, motywacja, napięcie mięśniowe, przekazywanie sygnałów nerwowych oraz nasze zdrowie.
Proces starzenia się jest nieunikniony, a skutki degradacyjne zaczynają się pojawiać wcześniej niż nam się to wydaje. Dobrą wiadomością jest to, że coraz więcej naukowców potwierdza, że cannabis oraz układ endokannabinoidowy mogą odgrywać ważną rolę w walce z zaburzeniami związanymi z wiekiem, a badania oparte na marihuanie są już na horyzoncie.